Журналісти «Голосу Америки» подали позов проти адміністрації Трампа

Шість журналістів «Голосу Америки» (VOA) ініціювали судовий процес проти адміністрації президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, звинувачуючи її в незаконному закритті кількох державних мовників. Позов був поданий 21 березня в Південному окрузі Нью-Йорка, де йдеться про те, що адміністрація Трампа застосувала підхід, що нагадує «бензопилу», до Агентства США з глобальних медіа (USAGM) через указ, підписаний тиждень тому.
Про це розповідає NewsWeek
У цьому указі йдеться про скорочення функцій семи федеральних агентств, включаючи USAGM, з наказом зменшити «виконання своїх статутних функцій і пов’язаного з ними персоналу до мінімального рівня», що, за словами позивачів, призвело до відправлення співробітників «Голосу Америки» в адміністративну відпустку та закриття приміщень.
«Те, що відбувається з журналістами «Голосу Америки», — це не просто приголомшливе порушення Першої поправки – це урядове перешкоджання журналістиці, запобіжник, який вбиває контент ще до того, як він може бути створений», – йдеться в позовній заяві.
У позові також згадуються виконувач обов’язків директора USAGM Віктор Моралес та спеціальна радниця Карі Лейк. Позивачі стверджують, що дії адміністрації Трампа порушили права співробітників «Голосу Америки», закріплені Першою поправкою Конституції США.
Позов вимагає від суду відновлення роботи інформаційних агенцій, які отримують гранти від USAGM, а також фінансування для одержувачів грантів, серед яких Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL), Радіо Вільна Азія (RFA) та Близькосхідна мережа мовлення (MBN). Гранти цих медіа були припинені в той же день, коли закрили «Голос Америки»:
«Відповідачі порушили всі ці закони, закривши USAGM і повністю припинивши діяльність зі збору та поширення новин і думок через VOA та його дочірню службу Radio y Television Marti, а також її філій-грантоотримувачів RFE/RL, RFA та MBN. Дії відповідачів є неконституційними та незаконними; вони повинні негайно припинитися».
Серед позивачів також вказані Американська федерація державних службовців (AFGE), Американська федерація державних, окружних і муніципальних службовців (AFSCME), The NewsGuild-CWA, а також Американська асоціація дипломатичних служб (AFSA) та «Репортери без кордонів» (RSF).
Карі Лейк, яка є активною прихильницею Трампа, наразі не висловилася з приводу даного позову. У соціальних мережах вона відмовилася від інтерв’ю журналістам провідних видань, заявивши: «Я не даю інтерв’ю знеславленим «новинним» виданням».
Нещодавно Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода також подало позов проти USAGM та його посадовців, щоб заблокувати спробу призупинення федерального гранту для RFE/RL. Президент медіакорпорації RFE/RL Стівен Капус висловився про наслідки скасування грантової угоди:
«Скасування грантової угоди з USAGM стало б величезним подарунком для ворогів Америки. Іранські аятоли, китайські комуністичні лідери, автократи в Москві та Мінську святкуватимуть падіння Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода напередодні її 75-річчя. Перемога наших супротивників зробить їх сильнішими, а Америку слабшою».
USAGM є незалежним урядовим агентством США, яке надає новини та інформацію на приблизно 50 мовах для близько 361 мільйона людей щотижня.