Енергетика Країна Публікації Суспільство

Кияни 2 роки судилися з КТЕ за незаконні суми в платіжках – чого вдалося досягти і що чекати надалі

Кияни 2 роки судилися з КТЕ за незаконні суми в платіжках – чого вдалося досягти і що чекати надалі

Aдвокат Вадим Чунжин


Чи є надія на справедливість для Киян у боротьбі з тарифними монополіями? Відомий адвокат Вадим Чунжин розповів про успіхи, труднощі та пастки в судових змаганнях проти грабіжницьких тарифів «Київтеплоенерго» за останні два роки на прикладі багатоквартирного будинку на Оболоні, передає NW

Ось вже майже два роки в Оболонському суді триває запекла боротьба мешканців будинку 16-д по вул. Героїв Сталінграда проти КП «Київтеплоенерго» стосовно незаконних рахунків за неспожите тепло. Інтереси 24-х власників квартир представляє адвокат Вадим Чунжин. Вітчизняні ЗМІ уважно спостерігають за розвитком цієї ситуації, від якої багато в чому залежатиме політика державних і комунальних монополістів по відношенню до простих громадян України. Наразі про поточні підсумки результатів цього позову і про можливі перспективи Вадим Чунжин розповів журналістам  ГО «Чесне правосуддя» для «NewsWeek»:

Вадиме, щоб не обтяжувати людей зайвою інформацією, можете розказати у кількох реченнях – що вам вдалося досягти за цей період у боротьбі з  КТЕ, а чого ні. І, відповідно, що стало тому причиною.

– Попри усі об’єктивні і суб’єктивні труднощі, як то небажання кількох суддів, взагалі, приймати позовні вимоги, зараз ми вийшли на фінішну пряму. Тому висловлю кілька тез, які відображають сутність того, що відбувається.

1. Судитися з енергетичними монополістами в українських судах дуже складно, але цілком реально і, більше того, варто, якщо люди не бажають ставати жертвами грабунку.

Хоча засмучує той факт, що жоден суддя не бачить у позові наявності ознак грубого (конституційного) порушення прав споживачів, що ускладнює перспективи змагання за справедливі тарифи та якісні послуги ЖКГ.

2. За два роки ми отримали рішення від чотирьох суддів (М. Жук, А. Майбоженко, Т. Андрейчук, І. Білоконна). Та подали апеляцію на частину рішень судді М. Жука .

Посилання на рішення.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/92108992,

https://reyestr.court.gov.ua/Review/96520131,

https://reyestr.court.gov.ua/Review/93353857,

https://reyestr.court.gov.ua/Review/93887367, https://reyestr.court.gov.ua/Review/96663153

3. В Україні правосуддя – це все ж не пустий звук і, попри всю критику і кричущі викривальні розслідування, ще залишаються такі судді, які виконують свою роботу і приймають рішення за буквою закону. І рішення по справі з КТЕ тих же суддів М. Жука, або І. Білоконної – свідчать, що поняття соціальної справедливості для багатьох працівників Феміди – не пустий звук. Зрештою, усі судді – самі є платниками рахунків за тепло, і переплачувати за неспожите навряд чи погодились би.

4. Проте не варто очікувати, що позитивні і обґрунтовані рішення судів будуть сумлінно та в зазначений термін виконуватись монополістами, в  даному випадку КТЕ. Окрім природного невміння «сильних світу цього» жити за законом, це відбувається ще й тому, що судді, навіть при розумінні проблеми, здебільшого або не бажають цього робити, або не розуміють, як правильно та чітко сформулювати та прописати резолютивну частину своїх рішень, спрямованих на захист законних прав киян платити лише за спожите тепло. Це може бути і тому, що КТЕ на вимогу суду, надає настільки нечіткі і розмиті критерії та схеми розрахунків, в яких може заплутатись навіть сам Диявол.

В результаті, КТЕ дозволяє собі формально використовувати зачіпки і нечіткість у резолютивних формулюваннях, щоб фактично саботувати рішення суду на користь мешканців.

Але розуміючи, що таке може статися і що КТЕ буде усіма правдами і неправдами викручуватись, ми розробили таку стратегію, яку неможливо обійти, яка передбачає загальну зміну підходу до нарахувань по відношенню до цього конкретного будинку. Спершу ми добилися, що усіх мешканців будинку урівняли в правах на справедливе нарахування лише за спожите тепло. По-друге, ми домоглися перерахування рахунків за неспожите тепло. Ці два фактори говорять самі за себе, і дають певну надію на майбутнє усім киянам.

Наскільки ми знаємо, і як писали ЗМІ – у цій справі, завдяки юридичним експертизам та розслідуванню журналістів, і було викрито низку зловживань КТЕ по відношенню до киян-споживачів послуг. Які саме?

– Так. Незважаючи на опосередковані ознаки сильного тиску на суддів і небажанню КТЕ надавати суду, позивачам та журналістам об’єктивну і правдиву інформацію, нам вдалося викрити та значно ускладнити застосування трьох шахрайських схем, за якими КТЕ обдурює споживачів.

Перша. Це нарахування сум за центральне опалення не по опалювальній площі, а по загальній площі квартир (включно з лоджіями, балконами), що грубо порушує діюче законодавство. В деяких випадках різниця досягала 16-18 кв. метрів!

Друга. Абсолютно непрозора схема розрахунку, а відтак і система нарахування платні за об’єми спожитої енергії та перерахунків. Тут царить анархія і ручне управління, що дає можливість морочити голову суддям і малювати до сплати людям  цифри зі стелі. І це не якесь припущення, а реальні факти, що встановлені у рішеннях суду. Також постає питання, чи сплачує монополіст податки з вкрадених грошей у споживачів та, взагалі, куди дивляться контролюючі і антикорупційні органи, що декларують боротьбу із зловживанням законами.

Третя. КТЕ обирає тактику невиконання рішень суду, використовуючи чисельні нестиковки у внутрішніх схемах, і відсутність механізму контролю за виконанням рішень. Виходить, що для керівництва КТЕ закон і права громадян не значать взагалі нічого. Але чи додасть такий підхід популярності діючій владі, команді мера Києва? Або стане одним з факторів поразки на майбутніх виборах, бо просто високі тарифи – це одне. А незаконно і непрозоро нараховані тарифи, які порушують права громадян – це зовсім інше, а таке народ не пробачає.

Розкажіть про стратегію та організаційні нюанси, які варто обирати людям для кращого захисту своїх законних прав

Найкраща стратегія – це об`єднання та консолідація зусиль людей навколо захисту спільних інтересів. Лише так можна чогось добитися. Чим більше людей з будинку/ОСББ об’єднується для спільної боротьби за свої права, тим більше у них шансів досягти бажаного позитивного результату. В нашому випадку у позові приймала участь лише 1/5 від кількості  постраждалих від незаконних нарахувань власників квартир. Інші просто спостерігали. Якщо б їх було хоча б половина, результат міг би бути значно кращим, і важелів ми могли б застосувати більше. Але й те чого вдалося досягти – заслуговує на повагу, бо мова йде про реальні цифри та величезні гроші.

Якщо можна, наведіть реальні суми, які свідчать про успіх в цій справі – бо цифри і конкретні гроші, які людина виймає зі свого гаманця – це найважливіше, що має значення для більшості громадян.

–   Так, згоден. Отже, давайте подивимось. До копійок вираховувати не будемо, наведемо конкретні приклади економії, якої ми досягли. Отже, за рахунок того, що квартири з незаконно встановленими лічильниками перестали враховувати, і весь будинок почали рахувати за єдиним принципом, суми у платівках зменшилися подекуди на 300%! Замість 44-45 гривень за квадратний метр, які незаконно сплачували мешканці без лічильників, КТЕ змусили перерахувати спожите тепло за останні два сезони  по ціні 18 гривень за кв. метр. Ті квартири, яким раніше нараховували по 3500-4500 за місяць за 60 кв. метрів, почали отримувати платіжки 1800 гривень і менше, що чітко відображується  у квитанціях. Тому, я вважаю, що не зважаючи на відмови, безліч труднощів, затягувань і незрозумілих дій як з боку КТЕ, так і деяких суддів, те, що ми маємо наразі – беззаперечний успіх!!! Цей, безумовно, позитивний результат, який ми отримали у жорсткій боротьбі, був би неможливий без чіткої команди наших юристів, а також без постійної уваги ЗМІ, які тримають справу на контролі і не дають розквітнути якимось незаконним або сірим домовленостям, що мають місце у нашому житті.

Що  планується далі, які перспективи у судах по тим справам, які ще залишилися?

– Зараз у нас є інформація, що КТЕ готується до того, щоб через  постанову Шостого апеляційного суду отриману, судячи з ознак, корупційним методом. (Справа № 759/13222/20, посилання у реєстрі: https://reyestr.court.gov.ua/Review/95578735, В наявності всі ознаки того, що судді вийшли за рамки позовних вимог та апеляційних доводів, в той час, як предметом розгляду були інші правовідносини. Крім того, суд послався не на закон, а на підзаконний акт, який вже не діє, та не врахував вимоги профільного закону, а саме закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання») поновити той статус-кво, який був до подачі позову. А саме, коли дві третини людей, яких, через корупційні схеми, що прокручувало «Київенерго» та продовжило «Київтеплоенерго», позбавили права на лічильники, сплачують необґрунтовані величезні рахунки за тих, хто встиг обладнати квартири лічильниками. Зараз потрібно будь-яким чином захистити наші здобутки і не дати КТЕ повернути стару схему обкрадання людей. Сподіваюсь, що усім нам вистачить терпіння і наснаги довести справу до кінця і запобігти бажанню монополістів з послуг теплопостачання грабувати українців.

В даний час ми готуємо ще нові позови, як мінімум, у трьох напрямках та готуємось продовжити нашу боротьбу з монополістом з врахуванням того досвіду, що був нами здобутий. Користуючись нагодою, пропоную усім небайдужим громадянам приєднатися до нашої справи – боротьби за законні тарифи та обґрунтовані нарахування за комунальні послуги.

Руслана Міщенко, Віктор Приймак


25 Квітня

В одному з ліцеїв Київщини з’явилося нове величезне укриття

Шмигаль обговорив потребу України в енергообладнанні із головою казначейства Британії

“Приходьте люди на вечір у Клюб”. Олег Скрипка зіграє великий ювілейний концерт на честь свого 60-річчя

Україна та Португалія розпочали переговори щодо укладення безпекової угоди – ОП

Зроблять твій образ «дорогим»: стильні аксесуари на весну, які вказують на вишуканий смак

Стало відомо, який вирок понесе чоловік за жорстоке вбивство співмешканки

Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку – міністр

24 Квітня

Росія прагне захопити або знищити енергогенеруючі потужності України – Олександр Левченко

У Києві фіксують рекордне водопілля: чи є загроза для столиці

Байден підписав закон про виділення 61 мільярда доларів Україні

спогади про море, любов і унікальні керченські страви

як Росія використовує українські корисні копалини та заробляє на них

Грузія продовжила термін безвізового перебування для громадян України до трьох років

«Беремо до відома». В ЄС відреагували на зупинку надання консульських послуг українським чоловікам за кордоном

На Київщині утилізують відходи від зруйнованих окупантами об’єктів: як це працює

в Україні створять єдину систему надання допомоги пораненим за стандартами НАТО

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ