Екологія Енергетика Країна Публікації Суспільство Технології

За підтримки ЄС в Україні стартувала програма заміни старих ламп на енергоощадні LED: де і як їх можна отримати

<strong>За підтримки ЄС в Україні стартувала програма заміни старих ламп на енергоощадні LED: де і як їх можна отримати</strong>

Європейський Союз в рамках допомоги українцям профінансував програму по заміні ламп розжарювання на нові сучасні світлодіодні. В рамках першої хвилі в Україну вже привезли 6,6 мільйона LED-лампочок, які почали розвозити у відділення “Укрпошти” великих міст.

Другий крок заміна ламп в оселях жителів сіл і селищ.

Як повідомила днями журналістам перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко, в рамках першої хвилі повнолітні громадяни до кінця лютого зможуть обміняти до 20 мільйонів лампочок, передає NW.

“Така проста річ, як заміна лампи розжарювання на LED-лампи дозволить нашим енергетикам балансувати систему та зменшити відключення світла, а для українців – це теж можливість економити на рахунках, а також сформувати нові побутові звички, зокрема, свідомо і ощадливо споживати електроенергію”, заявила Свириденко.

За словами чиновниці, загалом Євросоюз підтвердив, що готовий закупити 30 млн LED-ламп за кошти європейців. З середини січня цього року їх почали поступово привозити в Україну, щоб безкоштовно передавати їх фізичним особам для освітлення їхніх осель.

Обміняти 5 старих лампочок на нові можна двома способами. По-перше — у відділенні “Укрпошти” (при собі треба мати паспорт і код платника податків). В порядку живої черги та за наявності євролампочок процес може зайняти якийсь час.

По-друге, щоб уникнути черг, бюрократичних затримок і для заощадження часу до програми приєднали застосунок “Дія”. Спершу його треба завантажити на свій смартфон. Потім у застосунку подати заявку та отримати підтвердження. А вже після цього можна йти на пошту. Тоді поштарі обміняють вам лампи без черг та затримок.

“Для нас як для Уряду було важливо забезпечити системну боротьбу з енергокризою. Ця задача містить кілька інструментів. Перший, звичайно, імпорт електроенергії з ЄС. Другий – той, до якого може долучитись кожен українець… В нас дуже амбітна мета – надати українцям безкоштовно 50 млн лампочок. 30 млн вже надав ЄС, ще 5 млн – уряд Франції. Заміна 50 млн ламп дозволить заощадити близько 1 Гігават електроенергії. Ми дуже раді, що ЄС першим підтримав нас у цій ініціативі, завдяки чому ми вже сьогодні розпочинаємо процес обміну, що триватиме кілька місяців. Станом на зараз у відділеннях “Укрпошти” вже знаходиться 6 мільйонів 600 тисяч ламп”, — прокоментувала програму Юлія Свириденко.

Як повідомив голова Представництва Євросоюзу в Україні Матті Маасікас, Євросоюз зголосився підтримати українців, адже росія продовжує цілеспрямовано обстрілювати критичну інфраструктуру, вдаючись до воєнних злочинів під час своєї загарбницької війни, а енергетика є фронтом у цій війні“.

Як і на інших фронтах – військовому, економічному, гуманітарному, – Європейський Союз непохитно підтримує Україну, — підкреслив посол, додаючи, що сучасні світлодіодні лампи допомагають заощаджувати близько 80% електроенергії порівняно зі старими лампами.

Таким чином, за його словами, якщо замінити 50 млн ламп в Україні, то заощадження електроенергії до 1 Гігавата дасть змогу розвантажити один ядерний реактор.

“Атакуючи українську енергетичну систему, свідомо завдаючи ударів по цивільній інфраструктурі, РФ прагне перетворити зиму на зброю у війні проти українського народу, ще більше ускладнити життя українців; позбавити лікарні, служби екстреної допомоги та домівки електроенергії, опалення та води. Це – воєнні злочини, вони не можуть залишитися безкарними. Також наше завдання – мінімізувати й подолати їхні наслідки. Я переконаний, що в цій роботі немає дрібниць, і кожна з лампочок, яку замінять українці, також працюватиме на перемогу”, — сказав дипломат.

Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України додав, що додаток Дія продовжує розширювати свій функціонал, щоб полегшити життя користувачам. Тому приєднання застосунку до програми по заміні лампочок прискорить процес. Тож порадив його скачати, хто ще цього не зробив.

Щоб українці могли отримати їх в кілька кліків, а не витрачати час на походи в держоргани і черги, — зазначив він. — Відтепер у застосунку Дія українці зможуть подати заяву про безоплатний обмін п’ятьох старих ламп розжарювання на п’ять енергоощадних LED-ламп. А потім отримати їх у відділенні Укрпошти. Так, кожен українець зможе зробити внесок у збереження електроенергії, а отже, у посилення енергетичної безпеки України.

У свою чергу генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський нагадав, що після повномасштабного вторгнення росії державна пошта підтримує державу під час кризових викликів, а зменшення дефіциту електроенергії це ще один важливий фронт, який маємо захистити спільними зусиллями Уряду, програми ЄС й усіх українців.

Укрпошта, маючи найширшу мережу відділень, дає можливість долучитися до програми кожному громадянину як у великому місті, так і у найвіддаленішому селі. Ми беремо на себе цю відповідальність попри решту задач, бо розуміємо – хто, як не Укрпошта?!“, — зазначив Смілянський.

Він уточнив, що ця програма охопить українські села, починаючи приблизно після 25 лютого — після виплат пенсій громадянам та сплати комунальних платежів, тобто коли знизиться навантаження на поштові відділення.

“Тоді ми зможемо спокійно розвести LED-лампи (в сільську місцевість. — Ред.), підготуватись, а потім будемо дивитися на попит. Десь він буде більшим, і на це будемо оперативно кожен день реагувати. Якщо десь розібрали лампочки, будемо бачити, куди саме їх треба додавати. Якщо їх не вистачатиме, чекатимемо нову партію з ЄС і потім розподілятимемо. Через “Дію” це буде простіше — ми будемо бачити, де саме люди замовили, і зможемо туди спрямувати необхідну кількість”, — уточнив топменеджер.

Він зазначив, що після першої хвилі енергоощадна програма ЄС та Уряду охопить юридичних осіб, державні установи, об’єкти соціальної інфраструктури.

“Мета — зробити так, щоб в Україні, як у Європі, були енергоефективні лампи. Почали з людей, тому ще це 40% споживання… Будемо працювати сегментно, потім перейдемо до держустанов. Якщо задоволимо попит серед людей, коли всі поміняють, далі перейдемо до держустанов, шкіл, садочків тощо. Програма продумана, щоб була системна робота”, — сказав топменеджер “Укрпошти”.  


3 Травня

У ГУР повідомили, коли можуть розпочатися «змістовні переговори» про мир із Росією

Киян та мешканців області закликають не відвідувати завтра деякі парки: причини

Камерон вважає, що Україна може завдавати ударів по території Росії британською зброєю

2 Травня

Смертельна ДТП сталася на Київщині (ФОТО)

Чому відбудову на Херсонщині поставили на паузу?

Шольц і Макрон проведуть таємну зустріч в Парижі напередодні візиту Сі

«Весь світ донатить». На «Євробаченні» збирають гроші на відбудову розбомбленої української школи

«У мене є стратегічна мета – Росія не може перемогти в Україні» – Макрон в інтерв’ю The Economist

Заполітизованість чи безгосподарність держави: в КМДА прокоментували ситуацію з Поштовою площею — чи є загроза колапсу

закон про«іноагентів» ставить під загрозу євроатлантичну інтеграцію Грузії

Мешканців Київщини попередили про зміни в роботі громадського транспорту

як вони з’явилися у Європі та стали угорцями

Кулеба пояснив, чому Росію не запросили до Швейцарії на саміт миру

Президент звільнив очільника Департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка

Чому не можна прасувати постільну білизну, чим це може бути небезпечно

Стало відомо, де у Києві сьогодні будуть продуктові ярмарки

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ