Думка Країна Події Політика Публікації Суспільство

Cтабільність і безпека в Чорноморсько-Азовському регіоні можлива лише за умови повного відновлення територіальної цілісності та суверенітету України – Олександр Левченко

Cтабільність і безпека в Чорноморсько-Азовському регіоні можлива лише за умови повного відновлення територіальної цілісності та суверенітету України – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Два роки тому почала діяти Кримська платформа, яка привернула увагу всього світу до питання деокупації Криму. Поки півострів не повернувся до складу України, Європа не може в повній мірі відчувати себе захищеною від російської агресії, тому у Києві відбувся Третій саміт Кримської платформи, на якому були присутні 63 держави світу. Були розглянуті питання повоєнного облаштування Кримського півострову, окупація якого є не регіональною, а глобальною проблемою. Україна має право на відновлення і захист своєї територіальної цілісності відповідно до Статуту ООН.

До Києва приїхали президенти Литви, Угорщини, Португалії, прем’єр-міністр Фінляндії.  Цього року серед учасників саміту – 63 держави та організації. На відкритті саміту Кримської платформи президент України Володимир Зеленський наголосив, що Кримський півострів відіграє дуже важливу стратегічну роль і це одна з причин, чому Україна не може змиритися з його окупацією. “Чорне море – це ключ до світової продовольчої, а отже і соціальної стабільності. Крим – це ключ до безпеки у Чорному морі. Не можна залишати ключі в руках терористів і ми їх не залишимо. Україна має чітке бачення, як у Криму буде відновлено нормальне мирне, справедливе, демократичне життя після того, як ми демонтуємо російську тиранію”, – підкреслив глава української держави. 

Потім виступив президент Португалії Марселу Ребелу де Соуза, який закликав «не відокремлювати питання тимчасово окупованого Криму від загального контексту російського вторгнення в Україну. Будь-яка спроба відокремити ці два питання демонструє не підтримку, не допомогу українському народу, а є непотрібною перепоною відновленню територіальної цілісності України», – заявив де Соуза.

Президент Литви Гітанас Науседа заявив: усе це почалося в Криму і має там закінчитися. Глава Польщі Анджей Дуда у своєму відеовиступі сказав : “Ні в кого не має бути ілюзій, що окупація Криму – якась регіональна проблема. Це проблема глобального рівня. Якщо ми її не вирішимо разом, ми де-факто почнемо погоджуватися на нову безпекову архітектуру у світі, новий світовий порядок, що ґрунтується на “законі сили” тобто порядку, нав’язаному Росією. Деокупація Криму і повне відновлення територіальної цілісності України є необхідною передумовою не лише для безпеки у Чорноморсько-азовському басейні, а й стабільності глобальної архітектури безпеки. Не можна дозволити Путіну досягти його цілей в Україні”. 

Президентка Угорщини Каталін Новак вважає, що війна закінчиться поверненням Криму. “Ми маємо чітко стояти на боці України і засуджувати неспровоковану агресію Російської Федерації. Суверенітет і територіальна цілісність України – це те, про що не стоїть питання. Україна має право сказати: де війна почалася, у Криму, там вона має і закінчитися –  з поверненням Криму”, – заявила Каталін Новак. Президент Франції Емманюель Макрон у відео виступі запевнив, що офіційний Париж продовжує вважати протиправним та не визнає привласнення РФ Криму та інших окупованих українських територій. Прем’єр Канади Джастін Трюдо онлайн оголосив про запровадження нових санкцій проти Москви. “Сьогодні Канада оголошує нові санкції проти 4 фізичних і 29 юридичних осіб із Росії, зокрема в ядерній галузі», – сказав він.

Очільниця міністерства закордонних справ Німеччини Анналена Бербок запевнила, що Берлін вважає нікчемною та протиправною російську анексію Криму та інших українських територій. А прем’єрка Джорджія Мелоні у своєму виступі зазначила, що Італія може прийняти конференцію з відновлення України у себе вдома. Вона запевнила Україну у підтримці та назвала помилковою та слабкою реакцією заходу на російську агресію 2014 року. Крім того, виступили президенти Туреччини, Естонії, Латвії, Кіпру, Ісландії, Грузії, головуючий президії Боснії і Герцеговини, президент Європейської Ради, спадкоємний принц Королівства Ліхтенштейн, прем’єри Фінляндії та Молдови та інші. 

Росія назвала присутність членів президії Боснії і Герцеговини на саміті Кримської платформи у Києві “ворожим актом”, на який вона може відповісти. Таку реакцію на своїй сторінці заявило посольство РФ у БіГ. У заяві російське диппредставництво оголосило, що сприймає присутність представників БіГ на саміті як “відверто ворожий акт” і замах на територіальну цілісність РФ, а Москва “залишає за собою право відповіді на недружні дії”. БіГ на саміті представляв головуючий президії Желько Комшич, а також член президії Денис Бечирович. Під час візиту до Києва вони зустрілися з президентом Володимиром Зеленським, вшанували пам’ять убитих російськими окупантами мирних жителів у Бучі. Ж.Комшич у своєму виступі наголосив, що Крим є територією України і в питанні непорушності кордонів не може бути компромісів. Він завершив промову привітанням “Слава Україні!”.

Цього року до Кримської платформи вперше приєдналася Сербія. З відеозверненням виступала прем’єр-міністр Анна Брнабіч. На адресу Сербії з боку російського посольства чи МЗС публічного невдоволення не пролунало. 

Напередодні саміту Кримської платформи  щодо шляхів деокупації українського півострова провела свої дискусії експертна мережа.

Започаткована ще перед повномасштабним вторгненням Кримська платформа має на меті підвищити ефективність міжнародної реакції на тимчасову окупацію українського півострова Росією. Адже стабільність і безпека в Чорноморсько-Азовському регіоні можлива лише за умови повного відновлення територіальної цілісності та суверенітету України в її міжнародно визнаних кордонах.


19 Травня

Форум Investman виходить на міжнародний рівень

як відбудовують Миколаївщину під час війни?

Зеленський закликав Польщу спільно протидіяти атакам Росії на газову інфраструктуру на заході України

МЗС РФ оголосило британського військового аташе персоною нон ґрата

«Це не наступ, це захист» – Зеленський щодо обмеження використовувати західну зброю для ударів по Росії

Тривалі відключення світла анонсували на Київщині: електропостачання не буде до 12 годин

Україна та Словенія підпишуть двосторонню безпекову угоду – Зеленський

Україна «має цифри» щодо чоловіків, які виїхали за кордон та не повернулися

Як запобігти появі зморшок у зоні декольте: 3 головні поради

Зміни в роботі громадського транспорту анонсували у Києві: маршрути

100-річний ювілей. Микола Береславський готував акт самоспалення, протестуючи проти русифікації

У Пентагоні розповіли, коли відбудеться наступне засідання «Рамштайну»

18 Травня

Як Україна протистоїть ВІЛ

Ажіотаж в Україні: громадянам пояснили, що потрібно робити

Зеленський закликав до раціонального енергоспоживання на тлі підготовки до опалювального сезону

Україна та союзники мають «однакові цінності», але часто «різні погляди» на закінчення війни

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ