Думка Політика У світі

Надання Україні членства в НАТО гарантує безпеку на європейському континенті – Олександр Левченко

Надання Україні членства в НАТО гарантує безпеку на європейському континенті – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

21 країна-член Альянсу вже надали письмову підтримку ідеї набуття членства України в Організації. Цей процес продовжується. Але якщо на липневому саміті у Вільнюсі ц.р. не пролунають запевнення про те, що після закінчення війни з Росією Київ відразу отримає запрошення щодо набуття членства в Альянсі, президент України Володимир Зеленський не поїде на цей саміт, так як це суперечитиме інтересам абсолютної більшості українського народу, яка рішуче виступає за швидку реалізацію курсу на євроатлантичну інтеграцію.

Відмова у вступі України до НАТО призведе до широкомасштабної війни у Європі. Якщо Україну не захистити сьогодні, Європу доведеться захищати завтра при чому з величезним напруженням сил та всіх існуючих ресурсів. Зараз немає жодних свідчень, які говорили б, що керівництво Російської Федерації розглядає можливість перегляду своїх підходів до відносин із зовнішнім світом. Навпаки, російські офіційні особи продовжують звинувачувати держави-члени ЄС і НАТО, а також їхніх союзників і партнерів у ворожому і агресивному ставленні до Москви. Росія – це країна, яка перетворилася в екзистенціального ворога західного світу, метою Кремля є не тільки цілковите знищення української держави, але і руйнація Європейського Союзу та НАТО. Тільки консолідація Заходу включно з Україною може зупинити зухвалу російську агресію і покарати її за системні порушення міжнародного права. Територіальні амбіції Росії продовжують поширюватися на країни-члени НАТО. Особливо це стосується країн Балтії (Литва, Латвія, Естонія), які Москва продовжує вважати невід’ємною «частиною колишніх СРСР і Російської імперії».

Ніщо, окрім вступу України до Альянсу, не зупинить агресію Росії проти України та відновлення військових дій після будь-якого тимчасового перемир’я. Тому відмова Україні у вступі до НАТО буде розглядатися Москвою як чинний мандат на завоювання не тільки України, але і продовження агресії на інші країни. Росія роками намагалася завадити вступу Києва до НАТО, щоб мати потужний плацдарм для наступу на Європу. Якщо РФ не буде покарана за агресію проти України, це спровокує її до чергових спроб «відкладеного реваншу». Навіть у випадку найвдалішого для України завершення війни, Росія через деякий час може почати війну знову. Отже не запрошення України до НАТО матиме серйозні негативні наслідки для архітектури безпеки на європейському континенті. Це буде чітким свідченням, що Путін має право вето на розширення Альянсу.

А от членство України в НАТО у найближчому майбутньому тільки посилить Північноатлантичний альянс та допоможе упередити загарбницькі наміри Росії у довгостроковій перспективі. Треба розуміти, що Україна потрібна НАТО як держава-член Альянсу, а не якийсь привілейований партнер. Жодні двосторонні чи багатосторонні безпекові гарантії для України не гарантуватимуть повний сталий мир, безпеку і стабільність та не зможуть нівелювати імперські апетити Кремля. Вони навпаки будуть вічним подразником для Росії. Тому будь-які домовленості про безпекові гарантії мають право на існування виключно за умови гарантування членства України в НАТО. Адже лише членство в НАТО є справжньою гарантією безпеки і для України, і для союзників, і для всього європейського континенту.

Побоювання країн НАТО спровокувати Росію через надання членства Україні призвело до руйнування основоположних норм глобальної безпеки. Незважаючи на те, що Україна уже отримувала усні запрошення до членства в НАТО, жодного разу мова не йшла про реальне затвердження та прийняття такої заявки. Україна – єдина країна-партнер НАТО, яка з 1990-х брала участь у всіх операціях Альянсу (Морський Щит, Афганістан, тренувальна місія в Іраку тощо). До набуття Україною повноправного членства доцільно, щоб країни-члени НАТО у тісній співпраці з Україною створили тимчасовий механізм безпекових гарантій, що має бути впроваджений вже зараз та одразу після війни.

НАТО має укріплювати свої східні фланги з урахування високої ймовірності прямого конфлікту з Росією. Тому Україна, яка представлена реальною бойовою армією та західним озброєнням, може стати повноцінним і дуже потужним флангом альянсу. Необхідно повністю відійти від філософії «особливого партнерства» чи «поглибленого співробітництва», яка в нових реаліях сьогодення себе абсолютно вичерпала. Ця формула відносин має бути змінена на діалог, головною метою якого стане набуття Україною членства в НАТО.

Київ готовий продовжувати робити внесок у військові місії Альянсу і бути відданим його демократичним цінностям. Україна вже виконала більшість критеріїв, визначених для кандидатів у Плані дій щодо членства. Настав час, коли європейській спільноті необхідно будувати нову архітектуру безпеки, де Україна є повноправним членом НАТО. Відкладення вирішення цього питання може стати смертним приговором існуючим міжнародним відносинам та безпековій системі на європейському континенті. Рішення союзників на Бухарестському саміті в 2008 році за наполяганням Ангели Меркель виявилися фатальними і відкрили Москві поле для агресії, що триває до сьогодні.


18 Червня

ІSW проаналізував останні кадрові зміни в Росії

Заява Державної служби України з етнополітики та свободи совісті щодо кампанії з маскування злочинів Російської Федерації проти релігійної свободи, гідності людини, прав віруючих

До Києва прибула голова Сейму Литви – вже провела зустріч зі Стефанчуком

Комунальну нерухомість у Київській області продадуть на аукціоні

«Це суперечить Статуту ООН і здоровому глузду» – Держдеп США про пропозицію Путіна щодо миру

Як приготувати корисні скраби для тіла в домашніх умовах: секрети краси

70% респондентів КМІС вважають, що Зеленський має залишатися президентом на час воєнного стану

Делікатеси для тварин: Київський зоопарк закупить овочі та фрукти

Африканська країна відкликала підпис під комюніке Саміту миру

17 Червня

Підрядник та інженер з технагляду завдали збитків громаді на Київщині

ВРП відсторонила суддю Верховного суду Князєва від посади через подання про звільнення

Кому подходят массивные колье: советы по стилю

Рада ЄС продовжила санкції проти РФ, запроваджені через анексію Криму

Глобальний саміт миру в Швейцарії практично став найважливішою дипломатичною подією за весь час російсько-української війни – Олександр Левченко

хто зможе отримати компенсацію за втрачене майно?

Працівників агросектору бронюватимуть від мобілізації на рік – в.о. міністра

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ