Думка Економіка Країна

Налоговая или коронавирус – кто доконает бизнес раньше? От КАС ждут решения в многострадальном деле ООО «Бривер»

Налоговая или коронавирус – кто доконает бизнес раньше? От КАС ждут решения в многострадальном деле ООО «Бривер»

Затягивание судебных процессов для определенных компаний может быть губительнее эпидемии (укр.)

Ось вже більше півроку херсонське підприємство ТОВ «Брівер» чекає на рішення Верховного Суду України, а саме Касаційного адміністративного суду, яке має визначити – чи є законність в нашій державі, і на що розраховувати малому і середньому бізнесу, який і без того катастрофічно  потерпає як не від податківців, то від карантинних заходів.

Дана справа, як типова і показова, неодноразово висвітлювалася у ЗМІ. В теперішній ситуації розбиралися кореспонденти news.week.

Правосуддя на карантині

Під час карантину, життя в Україні не може завмерти скрізь, бо людям треба якось виживати. Однією з небагатьох галузей, яка дає надію всій нації та зберігає робочі місця  – це агропромисловий сектор. 

У випадку з ТОВ «Брівер» ситуація ускладнюється тим,  що на носі вже активація фермерської діяльності, а дане підприємство якраз задіяне в агропромисловому секторі.

 Але фірма не може продовжувати господарську діяльність, бо потерпає від тиску ДФС, і наразі оскаржує у судах протиправні санкції податкової, накладені під час незаконної перевірки, що справедливо підтвердив суд першої інстанції.

На думку експертів, якщо законність і здоровий глузд не переможуть в цій справі, то найближчим часом Україна втратить ще одне підприємство, яке дає роботу десяткам людей в регіоні. Та, що важливо, забезпечує місцевих сільгоспвиробників вкрай необхідними ветеринарними, фармацевтичними препаратами, засобами фармацевтичної субстанції та антибіотиками, поставки яких і без того знаходяться під загрозою.

Чому ЗМІ слідкують за цією справою

За даними з відкритих реєстрів, наразі цю справу №540/188/19 адміністративне провадження №К/9901/26313/19 розглядає Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (суддя-доповідач – Гончарова І.А., судді: Олендер І.Я., Ханова Р.Ф.).

Дана ситуація з регіональним підприємством не випадково привернула увагу низки ЗМІ, бо є дуже показовою, і виступає як лакмусовий папірець стану правосуддя і  політики держави щодо підтримки МСБ. 

Див.: Верховний Суд розглядає справу щодо зловживань ДФС, від якої залежатиме доля українського бізнесу

Нагадаємо, що ТОВ «Брівер» випадково попало під роздачу у 2016 році, коли у рамках кримінальної справи, відкритої проти іншого підприємства, стали об’єктом позапланової перевірки. Така схема – улюблений інструмент тиску фіскалів на бізнес. Позапланові  обшуки та виїмки документів проводяться у всіх, хто хоч якось контактував (дзвонив, щось купував, щось замовляв, обмінювався прайсами тощо) з підприємством-фігурантом провадження. А коли ДФС, грубо порушуючи закон і регламент, все ж не змогла нічого пришити ТОВ «Брівер» при обшуку, була вигадана схема із повторною перевіркою у 2019 році. За мотивами якої на підприємство наклали безпідставні санкції, виконання яких означатиме смерть компанії.

В аналогічних ситуаціях, з аналогічними обставинами, зараз перебувають десятки підприємств, які поставили на межу виживання. Та не можна забувати, що втрата суб’єкта з галузі агрокомплексу несе в собі ризики втрати продовольчої стабільності в найближчому майбутньому. Давайте заблокуємо арештами та штрафами з десяток фермерських господарств – і восени ми всі, і судді з податківцями теж, відчують на собі наслідки у вигляді дефіциту і подорожчань. Ось чому рядова справа викликає такий резонанс. Гостроти додає той факт, що час іде, КАС ще досі не визначився з розглядом, а для компанії має критичне значення кожен зайвий тиждень.

Апеляція – на боці закону

Як повідомили юристи, які робили експертні висновки по цій справі, нещодавно у ТОВ «Брівер» з`явилась додаткова надія. 11 березня 2020 року Київський апеляційний суд у складі головуючого судді  Павленко О.П., суддів Гладія С.В., Тютюн Т.М. справа № 11-сс/824/1645/2020 (кримінальне провадження757/27662/17-к) прийняв ухвалу про незаконність судової ухвали Печерського районного суду від 18 травня 2017 року по  кримінальному провадженню  № 32016100060000117. Тієї самої ухвали, яка, за поданням прокуратури, санкціонувала незаконну позачергову перевірку ТОВ «Брівер», через два роки після того, як відбулася планова перевірка.

Повний текст ухвали: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88174662

На переконання експертів, це рішення Апеляційної інстанції підтверджує, що прокуратура діяла протиправно і вийшла за межі своїх повноважень, тим самим порушивши ст.19 Конституції України. Зокрема, прокуратура, взагалі, не мала права звертатися з клопотанням до суду, щодо поновлення строків перевірки ТОВ «Брівер». А це, в свою чергу, призвело до появи незаконної ухвали слідчого судді – поза межами процесуального способу, з порушенням вимог ст. 26 КПК України. Все це разом  переконливо доводить, що перевірки ТОВ «Брівер» були незаконні, бо ДФС не мала на це законних прав. А відтак штрафи по результатам цих перевірок – теж незаконні та висмоктані з пальця!

Факти і обставини по цій справі яскраво демонструють,  що дії Херсонської податкової разом із прокуратурою грубо порушують ряд українських законів, і можуть розглядатись як протиправний тиск на приватний бізнес.

Як можна побачити з багатьох прикладів, зазвичай такими перевірками податківці затикають дірки у бюджеті та планових зборах, а  ще – вирішують свої особисті фінансові інтереси. Як би там не було, виписані ТОВ «Брівер» штрафи абсолютно немотивовані, а їх сплата означала б кінець життя для всього підприємства, втрату робочих місць та джерел доходів кількох десятків людей. 

Ці обставини підтвердив і суд першої інстанції, який прийняв законне і справедливе рішення по відношенню до ТОВ «Брівер», показавши незаконність призначення додаткових перевірок. 

Ці тези підтверджують експертні висновки юристів.

Вадим Чунжин:

«Звертаю увагу, що наказ податкової щодо перевірки ТОВ «Брівер» приймався на підставі двох судових ухвал, за поданням слідчого прокурора у 2017 році. Зважаючи на те, що одну ухвалу Апеляція відмінила, то згідно із законом (згідно зі ст.19 Конституції та принципами Кримінального законодавства передбаченими ст.7 Кримінального Кодексу України) наказ втрачає законність, як такий. А це означає, що будь-яке продовження тиску, будь-які обмежувальні дії щодо діяльності ТОВ «Брівер» – будуть означати несприйняття судових рішень та неповагу до закону України. До того ж, резолютивна частина Апеляційного суду прямо вказує, що прокуратура не мала права, взагалі, звертатися до суду з клопотаннями щодо позапланових перевірок.  

«Кримінальним процесуальним законом не передбачено право прокурора звертатися з клопотанням про проведення (призначення) або надання згоди на проведення у кримінальному провадженні позапланової документальної перевірки». 

В даному випадку, ще раз наголошую, що прокурор, слідчий суддя та інспектори ДФС порушили принципи ст.8 Конституції України – норм прямої дії:

«Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.»

Та ст.19 Конституції України: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, зараз всі сподівання на КАС, який має побачити всі ці порушення та винести справедливе рішення», – прокоментував експерт.

Адвокат, що вела цю справу, Ольга Тарасун так прокоментувала наявну ситуацію:

«Станом на сьогоднішній день сформувалась вже стала та чітка практика, в тому числі і Верховного Суду, відповідно до якої ухвали про призначення  податкових перевірок є такими, що знаходяться за межами правового поля. Винесення судового рішення у спосіб, не передбачений законом, унеможливлює виникнення у податкового органу права на проведення перевірки за таким судовим рішенням; й навпаки, проведення перевірки на підставі наказу, який був прийнятий на виконання незаконної ухвали слідчого судді, свідчить про відсутність легітимної мети таких дій, навіть якщо така нелегітимність й виникла пізніше у часі. Тобто у разі скасування рішення суду, на підставі якого було призначено проведення податкової перевірки, така перевірка відсутня як юридичний факт та виключає наявність у податкового органу компетенції на прийняття  подальших наказів щодо поновлення та подовження термінів перевірки. Більше того, навіть якщо в подальшому така перевірка і буде проведена, будь-які прийняті на підставі неї податкові повідомлення-рішення так само будуть протиправними та з легкістю будуть скасовані в судовому порядку. Таким чином, скасування ухвали слідчого судді, на підставі якої було призначено та розпочато проведення податкової перевірки ТОВ «Брівер», автоматично виключає легітимність будь-яких дій контролюючого органу щодо призначення, проведення, подовження та перенесення термінів перевірки».

Висновки юристів також підтверджує резолютивна частина ухвали Апеляційної інстанції. (див. додаток)

Справедливість існує  і за це варто боротись – останнє слово за КАС

Тепер останнє і вирішальне слово в цій справі за КАС, і зовсім скоро має стати ясно, чи правосуддя в Україні дійсно на стороні закону. Ми поцікавились у наших досвідчених колег-розслідувачів щодо складу суддів, і отримали таку характеристику. Оптимізму щодо справедливого рішення додає склад колегії КАС, де присутні чи не найкращі представники суддівського корпусу в Україні – як по професійних, так і по морально-етичних якостях. В доробку кожного з них присутні чимало сміливих, чітких і показових рішень, які були не на користь сильного чи багатого, а на боці закону, здорового глузду і кодексу доброчесності.

Отже не має сумніву, що від уваги поважних суддів не скриються  факти зловживань та порушень закону, а значить у ТОВ «Брівер» є чудовий шанс на чесне правосуддя.

Хоча по багатьох справах, які зараз розглядає ВСУ КАС – рішення не буде мати жодного значення, якщо фігуранти справ збанкрутують та припинять свою діяльність через карантин або затягування строків розгляду на необмежений термін.

Щодо строків, закон дає таке пояснення: 

«Відповідно до ст. 342 Кодексу адміністративного судочинства України, касаційна скарга на рішення та постанови, визначені частиною першою статті 328 цього Кодексу, має бути розглянута протягом шістдесяти днів, а на ухвали, визначені частинами другою та третьою статті 328 цього Кодексу, – протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття касаційного провадження у справі.»

За даними реєстру, касаційне провадження по цій справі відкрилося 7 місяців тому. Таке суттєве відтермінування дати розгляду можна пояснити незручностями, які виникли в процесі реформування ВСУ та величезною завантаженістю суддівського корпусу. Тепер додався карантин – перепона вагома, але не критична, бо розгляд на відстані ніхто не відміняв. Отже зважаючи на специфіку ситуації, коли від рішення суддівської колегії, в прямому сенсі, залежить доля багатьох громадян та виживання підприємства, як такого, є підстави сподіватись, що високий суд зважить на поважні обставини і розгляне справу у розумний термін.

У випадку з ТОВ «Брівер» ще є надія на відновлення нормальної роботи підприємства і збереження кількох десятків робочих місць у цей скрутний для держави час.

Будемо слідкувати за ситуацією та інформувати читачів, юридичну та бізнес-спільноту щодо  перебігу подій!

Світлана Войтюк, Ігор Пелех – спеціально для  news.week

Додаток

Резолютивна частина ухвали:

Апеляційну скаргу представника ТОВ «БРІВЕР» Тарасун Ольги Ігорівни задовольнити.

Ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 18 травня 2017 року, якою задоволено клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 6 Большакова Д.В., призначено у кримінальному провадженні  № 32016100060000117 від 14 вересня 2016 року документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «БРІВЕР» (код ЄДРПОУ 38207273) за період з 01.01.2015 по 18.05.2017 на предмет своєчасності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «АСТІ-МАРКЕТИНГ ГРУП» (код 39846141), ТОВ «УКРБУД ОБ`ЄКТ» (40139145), ТОВ «КРОК АКТИВ» (код 40207204), проведення якої доручено співробітникам ГУ ДФС у Херсонській області у строки встановлені Податковим кодексом – скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 6 Большакова Д.В. про призначення у кримінальному провадженні № 32016100060000117 документальної позапланової перевірку ТОВ «БРІВЕР» – повернути особі, яка його подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та касаційному оскарженню не підлягає.



29 Березня

Пиріг зі смородини нашвидкуруч із літніми заготовками

уряд має знайти «фінансову основу» для роботи Служби зовнішньої розвідки

28 Березня

“Patriot” потрібні тут і зараз, для захисту людських життів – Олександр Левченко

Куди піти у Києві: найцікавіші події цих вихідних

кому та як вдалося отримати компенсацію за програмою «єВідновлення»

Міноборони Німеччини повідомило про новий пакет військової допомоги для України

Представник Мінінфраструктури України розповів про два основних питання, які обговорили у Польщі. Ексклюзив

у Варшаві відбулися переговори урядів України та Польщі

у Польщі завершилися переговори щодо розблокування кордону – вони тривали 6 годин

У Київській області перейменували населені пункти: нові назви

Блендер: ваш надежный помощник для приготовления еды

У Варшаві почалися переговори урядів України та Польщі

Теракт у “Крокусі”- не перша спроба російських спецслужб пов’язати теракти ісламістів з Україною: подробиці

Блінкен та Столтенберґ «обговорили підтримку НАТО України» – Держдепартамент США

“Із полум’я зродились”: у Львові відкривається виставка про Героїв сьогодення

На виїзді з Києва перекриють дорогу: схема

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ