Актуально Думка Новини Події Політика У світі

Росія “полює” на висококваліфіковані іноземні кадри для посилення свого ВПК – Олександр Левченко

Росія “полює” на висококваліфіковані іноземні кадри для посилення свого ВПК – Олександр Левченко

Russia's former leader Dmitry Medvedev (wearing a leather coat), a President Putin ally who is now deputy chairman of the country's security council, tours Uralvagonzavod, Russia's main tank factory in the Urals, in Nizhny Tagil on October 24, 2022. (Photo by SPUTNIK / AFP) (Photo by -/SPUTNIK/AFP via Getty Images)


Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Росія «полює» на висококваліфіковані іноземні кадри для посилення свого військово-промислового комплексу (ВПК) та підготовки до війни з західними країнами. Підприємства ВПК Росії, які перевели на посилений режим роботи через війну в Україні, мають дефіцит кваліфікованих кадрів. Ситуацію поглибили також посилення мобілізації та масова втеча громадян за кордон. У 2024 році кадровий голод у воєнно-промисловій галузі РФ буде тільки посилюватися. Не вистачатиме 50 тисяч фахівців, зокрема висококваліфікованих інженерів. Росія планує проведення потужних пропагандистських кампаній, спрямованих на «носіїв новітніх технологій», зокрема у сфері штучного інтелекту та біотехнологій. Питання технічного й технологічного розвитку у Росії стоїть вкрай гостро, зважаючи на необхідність підтримувати в умовах санкцій виробництво зброї. У довгостроковому вимірі Росії необхідно володіти сучасними розробками й технологічними інноваціями. А це, крім традиційного промислового шпигунства, можна отримати шляхом переманювання інтелектуалів та фахівців («носіїв знань та вмінь»). Проводячи такі заходи, як «Всесвітній фестиваль молоді» та «Ігри майбутнього», а також використовуючи можливості іноземних бізнес-лідерів та дослідників, Кремль хоче отримати доступ до інноваційних розробок, результатів прикладних досліджень та наукового моніторингу в перспективних сферах розвитку. В частині формування позитивного міжнародного іміджу держави, поширення пропаганди серед іноземної молоді, створення осередків лояльності до Росії в різних державах світу, Москва повторює політику СРСР по роботі з іноземцями часів «залізної завіси». Російська влада хоче запровадити для іноземців зобов’язання підписувати декларацію «про лояльність» при в’їзді до Росії. Ці правила включатимуть заборону критики російської держави і високопосадовців, насамперед Путіна, кремлівської зовнішньої політики, вторгнення в Україну, тематики лгбт, а також так зване спотворення «історичної правди».

ФСБ в Росії контролює всі прилади зв’язку та соціальні мережі, може віддалено встановити програму-шпигун, наприклад, під виглядом корисного додатку і вся інформація про іноземця, який приїхав до РФ потрапить до спецслужб. Іноземну молодь в Росії очікує загроза втрати особистих даних та цифрової особистості. Міжнародні заходи в РФ використовуються для вербування іноземців, які згодом залучаються Москвою для ведення деструктивної діяльності у своїх країнах. «В Росію в’їхав студент або спортсмен, а виїхав агент. Є багато прикладів персональних історій іноземців, завербованих КДБ, після поїздок в СРСР, яким ця співпраця зламала життя. Росія просуває ідеї «етичності контенту» – створює в медіа середовищі спільноти з пропагування «теорій змов», традиційних цінностей, акцентує увагу на загрозливості «західних» форматів штучного інтелекту та біотехнологій. Москва активізувала роботу серед іноземної молоді, зокрема підлітків з яскраво вираженою «альтернативною» позицією (екоактивізм, культурний активізм, політичні та соціальні інноватори), з метою формування лояльної до РФ та її керівництва позиції. Прикладом є «Всесвітній фестиваль молоді», що планується провести на федеральній території Сиріус в Сочі із залучення іноземних учасників з числа молоді та підлітків та західних культурних діячів проросійської орієнтації.

Репутаційні втрати для західних організацій спонсорів і учасників заходів у Росії значні. Штамп у паспорті про в’їзд чи виїзд до Росії – це тавро. Цей штамп є автоматичною підозрою у нелояльності до власної держави. Спонсорство «Ігор майбутнього» – це спонсорство тероризму, а не підтримка молоді. Кіберспортивні команди, які планують брати участь в «Іграх майбутнього» можуть бути дискваліфіковані на інших кіберспортивних турнірах і не зможуть змагатися за призові фонди. Компанії, які будуть брати участь в організації «російських заходів» ризикують потрапити під вплив вторинних західних санкцій, що набагато дорожче, ніж гроші отримані за використання їх програмного забезпечення на заходах в РФ. Росія, один з провідних користувачів піратського контенту, іноземні компанії, які надаватимуть свою продукцію в обхід санкцій, ризикують що їх продукт вкрадуть, а вони втратять ексклюзивні права, репутацію та доходи. Люк Бессон – третій в компанії маргіналів Жерара Депардьє та Стівена Сігала. Яку частину гонорару за поїздку в Росію Бессон витратить на підтримку українських біженців? Мабуть, ніяку.

Росія переманює на свою сторону іноземних молодих фахівців, бізнес-лідерів та топ-менеджерів з IT-сфери. Загрози для іноземних країн від «відтоку мізків» великі. Російські лінії експансії будуть проведені саме у царині новітніх технологій, де буде запропонована російська модель штучного інтелекту з «людським обличчям» чи технокультура з компонентами визнання провини за «злочини Заходу». Всі інновації, до яких Росія отримує доступ на міжнародних заходах, використовуються насамперед в інтересах російського ВПК, виробництво зброї та ін. Новостворена агентура з іноземної молоді працюватиме не лише в політичних інтересах Росії, а і в інтересах російського та китайського бізнесу. Тобто від промислового шпигунства постраждають в першу чергу корпорації і бізнес. Тому це проблема не лише влади, а і бізнесу.


2 Травня

Уряд працює над обмеженням супутникової зйомки території України – Міноборони

1 Травня

ЗСУ розширюють вогневий контроль на лівоборежжі Херсонщини: чому ці плацдарми важливі

Армія РФ готується до подальших наступальних дій і потрібно зірвати російський наступ – Олександр Левченко

В Києві вдруге пройде УКРАЇНСЬКИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ КОНГРЕС та церемонія нагородження незалежної будівельної премії “ТВОРЕЦЬ РОКУ” 

Пільговий тариф на електроенергію для населення: скільки коштує світло у травні

у Словаччині надали захист соратнику Медведчука

Остін закликає країни, які мають Patriot, передавати їх Україні

Верховна Рада частково відновлює доступ журналістів до засідань

Зміни у ПДР: що потрібно робити водіям з 1 травня

«Наше покликання – допомогти своїм». Діаспора в Греції підтримує біженців і армію

Україна не повідомляла про нові відступи від Конвенції про права людини

Міністри країн G7 домовилися зменшувати залежність від Росії в атомній енергетиці

Стануть дуже токсичними: 4 продукти, які в жодному разі не можна прибирати в холодильник

Куди піти у Києві: найцікавіші події травня

Єрмак обговорив звільнення військовополонених із представником Ватикану

30 Квітня

У Києві психіатр заробляв на ухилянтах: подробиці

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ