Думка Економіка Енергетика Новини У світі

Всеосяжні санкції проти РФ мають стати однією з ключових задач для Європи – Олександр Левченко

Всеосяжні санкції проти РФ мають стати однією з ключових задач для Європи – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

14 грудня Європейська Рада погодила початок переговорів про вступ України до ЄС. Позитивне рішення Європейської Ради – це визначна перемога України, заради якої наполегливо працювали урядовці, дипломати, парламентарії та громадянська спільнота. Незважаючи на позицію скептиків і противників української євроінтеграції, ЄС продемонстрував свою єдність та ефективність.

Це перемога не лише для України, але й для всієї Європи. Україна стала локомотивом євроінтеграції у цілому регіоні: рішення про започаткування переговорів про вступ до ЄС ухвалено також щодо Молдови, а Грузія отримала статус країни-кандидата. Переговори про вступ – передостання сходинка до членства в ЄС. Подальший євроінтеграційний шлях України переходить з політичної у технічну площину. Очікуємо затвердження ЄК переговорної рамки вже у березні 2024 року. Рішення Європейської Ради мотивує, надихає, додає Україні сил і віри у майбутнє, яких сьогодні вона особливо потребує для продовження боротьби з російською навалою.

Будапешт спробував заблокувати пакет допомоги Євросоюзу Україні на 50 мільярдів євро протягом наступних чотирьох років. Та офіційний Брюссель вважає це питання буде принципово вирішеним, і у січні наступного року Європейська Рада прийме відповідне рішення. Був також прийнятий 12-й пакет санкцій ЄС щодо Росії. Під заборону потрапили російські алмази. Між тим, до цих пір за межами санкцій перебуває російська атомна енергетика. Санкції проти «Росатому» є необхідним рішенням заради зменшення фінансування держави-терориста», яка використовує отриманий кошт на ведення війни проти України. Україна стала першою країною, яка порушила монополію Росії на ринку палива для атомних електростанцій, почавши заміщати таке паливо на американське, вироблене компанією Westinghouse. Аналогічний крок можуть зробити країни Європи, щоб позбавитися залежності від російських ядерних технологій і накласти санкції на «Росатом».

Україна у вересні 2023 року завантажила ядерне паливо Westinghouse у реактор ВВЕР-440 Рівненської АЕС. Американське паливо працюватиме в активній зоні реактора з російським, з подальшим повним заміщенням останнього. Український “Енергоатом” став першою у світі енергогенерувальною компанією, яка експлуатує реактори радянського виробництва з паралельною диверсифікацією ядерного палива. Це приклад для країн Європи, які залежні від російського ядерного палива, як саме можливо переорієнтуватися на альтернативне джерело ядерного палива. Загалом, в Європі нараховується 16 атомних реакторів, які працюють на російському ядерному паливі. Відповідно, Кремль використовує таку залежність в політичних цілях та для наповнення казни. З перших днів повномасштабного вторгнення «Росатом» опинився на вістрі геноцидної війни Путіна.

Флагман російського атомного сектору не зазнав суттєвих санкцій і досі постачає продукцію до Європи, використовуючи отриманий кошт для продовження загарбницької війни проти України. Росія створила залежність у Європи від російського урану та ядерного палива – так само, як і залежність від російського газу. Монополія Кремля у контексті постачання такої продукції до Європи перетворилася на інструмент політичного диктату. «Росатом» має втратити доступ до європейського ринку та можливості заробляти від роботи на ньому. Всеосяжні санкції з поступовою відмовою від російського ядерного палива мають стати однією з ключових задач для Європи у контексті санкційної політики щодо Кремля.

Польські перевізники розблокували перший великий пункт пропуску на кордоні з Україною “Ягодин – Дорогуськ”. Можливість транзиту територією Польщі критично важлива для стійкості України в умовах повномасштабної російської агресії. Не можна трактувати його як необгрунтовані економічні преференції для українських перевізників. Блокада кордону польськими перевізниками створила величезні проблеми Україні: не було вчасно доставлено критично потрібну гуманітарну і військову допомогу, а економіка України зазнала збитків на понад 400 мільйонів євро.

Київ вітає активні зусилля нового уряду Польщі з подолання кризи на українсько-польському кордоні. Україна цінує підтримку Європейської комісії, яка чітко вказала, що у цьому питанні закон на боці українських перевізників. Сподіваємося, що усі 6 пунктів пропуску через державний кордон невдовзі відновлять роботу у штатному режимі. Колишній польський уряд пишався допомогою, яку надавав Україні, і Київ щиро вдячний за все зроблене для українського народу, та от егоїстична політика Варшави останнім часом привела до значних українських втрат в момент важких боїв з російським агресором на всій лінії фронту.

Польський уряд, користуючись залежністю України від транзиту товарів польською територією вирішив, що Київ просто має виконувати забаганки Варшави. Колишній польський уряд захотів продемонструвати значну залежність України від Польщі в системі постачання українському народу ліків та гуманітарної допомоги, а збройним силам – зброї та боєприпасів. І це йому вдалося. На фронті збільшилися втрати українських військових, а тил почав відчувати брак деяких товарів, перевезення яких польський уряд фактично заблокував, прикриваючись невдоволенням якоїсь частки своїх перевізників.

Тому окрема подяка новому уряду на чолі з Д.Туском, який почав вирішувати питання деблокади України вже в перші хвилини своєї діяльності, а вже в перші години добився припинення незаконних дій польських перевізників на головному польсько-українському прикордонному переході, які були пов’язані з партією Конфедерації, що приховано транслює проросійські наративи.


3 Травня

Камерон вважає, що Україна може завдавати ударів по території Росії британською зброєю

2 Травня

Смертельна ДТП сталася на Київщині (ФОТО)

Чому відбудову на Херсонщині поставили на паузу?

Шольц і Макрон проведуть таємну зустріч в Парижі напередодні візиту Сі

«Весь світ донатить». На «Євробаченні» збирають гроші на відбудову розбомбленої української школи

«У мене є стратегічна мета – Росія не може перемогти в Україні» – Макрон в інтерв’ю The Economist

Заполітизованість чи безгосподарність держави: в КМДА прокоментували ситуацію з Поштовою площею — чи є загроза колапсу

закон про«іноагентів» ставить під загрозу євроатлантичну інтеграцію Грузії

Мешканців Київщини попередили про зміни в роботі громадського транспорту

як вони з’явилися у Європі та стали угорцями

Кулеба пояснив, чому Росію не запросили до Швейцарії на саміт миру

Президент звільнив очільника Департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка

Чому не можна прасувати постільну білизну, чим це може бути небезпечно

Стало відомо, де у Києві сьогодні будуть продуктові ярмарки

Уряд працює над обмеженням супутникової зйомки території України – Міноборони

1 Травня

ЗСУ розширюють вогневий контроль на лівоборежжі Херсонщини: чому ці плацдарми важливі

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ