Політика

Facebook-дописи з дезінформацією про події у Бучі популярніші за правду – дослідження ISD

Facebook-дописи з дезінформацією про події у Бучі популярніші за правду – дослідження ISD

Через три тижні після «Бучанської різанини» аналітики зафіксували, що у 20 країнах найбільше поширювали Facebook-дописи із дезінформацією про російські воєнні злочини у Бучі. Про це йдеться в досліджені Інституту стратегічного діалогу.

У 20 країнах дослідники проаналізували по десять найпопулярніших Facebook-дописів у яких згадується Буча в період з 30 березня по 6 квітня.

Аналітики констатують: найбільше поширювали публікації, що ставлять під сумнів докази російських злочинів у Бучі.

Читайте також: Лише на Київщині відомо про 1126 вбитих українців – Зеленський

У Словаччині сім із десяти найбільш поширених дописів про Бучу містили прокремлівські наративи, пишуть аналітики, а у Австрії та Чехії половина проаналізованих дописів містила прокремлівську упередженість.

«Дописи ставлять під сумнів часові рамки різанини та припускають, що жертви насправді були вбиті українською армією як покарання за підтримку російської армії», – йдеться в дослідженні.

У дослідженні ISD наводять ключові висновки:

  • Із 200 проаналізованих дописів 44 були прокремлівськими, а 6 були розміщені на сторінках, пов’язаних із російськими державними ЗМІ або російськими посольствами.
  • 55 проаналізованих дописів (27,5%) ставлять під сумнів легітимність зображень з Бучі, які використовували західні основні медіа.
  • 55 дописів, які ставлять під сумнів основний наратив про звірства в Бучі, набули значно більшої популярності в мережі, ніж ті, які не ставлять під сумнів основну розповідь. 55 публікацій мали загалом 208 416 поширень, тоді як решта 145 публікацій мали 172 063 поширень.

«Дослідження показує, що блогери, сторінки з дезінформацією та альтернативні медіа досягають значних успіхів у посиленні прокремлівських наративів і формуванні дискурсу навколо війни в соціальних мережах. Випадок з Бучею є лише одним із прикладів того, як важливу подію у війні можна переформулювати, щоб перекласти провину з Росії та взагалі поставити під сумнів правдивість різанини», – йдеться у дослідженні.

The Guardian опублікувало коментар прессекретаря Facebook:

«Цей звіт ґрунтується на невеликому розмірі вибірки та неправильно відображає масштаби наших зусиль по боротьбі з дезінформацією, пов’язаною з війною в Україні. Ми маємо найнадійнішу систему перевірки неправдивих заяв, а наші партнери з перевірки фактів розвінчали численні заяви про звірства в Бучі кількома мовами, включаючи українську, російську та англійську», – йдеться в повідомленні.

Раніше мережу Facebook не раз критикували за поширення неперевірених даних, зокрема про вакцинацію проти COVID-19.

2 квітня Київщина була звільнена від російських військ. Після відступу військових РФ у визволених містах і селах були зафіксовані масові випадки загибелі цивільних жителів. Насамперед йдеться про Бучу, де загинули щонайменше 400 людей.

Україна і деякі представники Заходу вимагають притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини через події на Київщині.

Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних», навіть попри те, що факти вбивств цивільних у період російської окупації були підтверджені супутниковими знімками.


11 Жовтня

Що зміниться для громадян України, внаслідок «історичного» підвищення податків? Пояснюємо

Зеленський зустрівся з папою Римським під час візиту до Італії

Які яйця корисніші — зварені круто чи некруто?

план з «усіма деталями» наступного Саміту миру буде готовим у листопаді

Зеленський прибув до Італії, зустрівся з прем’єркою Мелоні

Шольц напередодні зустрічі з Зеленським обговорив з Байденом підтримку України

10 Жовтня

У Києві працює кімната матері та дитини, у якій можуть отримати комплексну допомогу наркозалежні жінки

“Путін помер”. Бійці ССО оголосили важливий збір – #дораси пошкодили котикам камеру для роботи

Як науковець родом із Харкова причетний до знищення міста свого народження

Підсумкова декларація Третього саміту підтвердила допомогу Україні на шляху до НАТО та ЄС з боку держав-учасниць – Олександр Левченко

удари вглиб Росії законні, але рішення щодо застосування західної зброї – за окремими членами НАТО

Зеленський представив деталі плану перемоги прем’єру Британії

Парламент виключив нардепів Дмитрука і Одарченка із профільних комітетів ВР

8 питань, які не можна ставити чоловікові

Посли ЄС погодили позику для України на 35 мільярдів євро – журналіст

Зеленський анонсував зустрічі з лідерами Британії, Франції, Італії, Німеччини

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ