Політика

ЄС відзначає прогрес у переговорах щодо мирного плану для України, але попереду складна робота

ЄС відзначає прогрес у переговорах щодо мирного плану для України, але попереду складна робота

У Європейській комісії заявили про суттєвий конструктивний прогрес у перемовинах стосовно мирного плану для України, який досягнуто за останні дні та години. Про це повідомила головна речниця Єврокомісії Паула Піньо під час спілкування з журналістами у Брюсселі.

Про це розповідає NewsWeek

ЄС акцентує на своїй ключовій ролі у забезпеченні миру для України

Паула Піньо підкреслила, що попереду ще багато роботи, а центральна роль Європейського Союзу у забезпеченні остаточного, справедливого та тривалого миру для України повинна бути повністю врахована в будь-якому надійному плані. Вона наголосила, що ЄС готовий зробити свій внесок у цей процес.

«Центральна роль ЄС у забезпеченні остаточного та справедливого, тривалого миру для України має бути повністю відображена в будь-якому надійному плані… Ще багато роботи попереду. Ми готові зробити свій внесок», – підкреслила Піньо.

Речниця зазначила проведення гібридної зустрічі лідерів ЄС в Анголі, організованої президентом Європейської ради Антоніу Коштою для координації подальших дій у напрямку мирного врегулювання.

Піньо також відзначила, що європейська дипломатія працюватиме на всіх рівнях, щоб досягти справедливого і довготривалого миру для України. Єврокомісія вкотре наголосила на важливості принципу «нічого про Україну без України» та підтримала заяву президентки Урсули фон дер Ляєн щодо ключових принципів майбутньої мирної угоди для ЄС. Серед них: незмінність кордонів шляхом сили, гарантії територіальної цілісності, відсутність обмежень для збройних сил України та ЄС, а також врахування провідної ролі Євросоюзу у процесі досягнення миру.

США, Україна та ЄС працюють над компромісами щодо мирного плану

Під час переговорів у Женеві 23 листопада США та Україна заявили про суттєвий прогрес у доопрацюванні рамкової угоди щодо миру, остаточне рішення по якій мають ухвалити президенти обох країн. Однак подробиці змін до 28-пунктного плану, запропонованого адміністрацією екс-президента США Дональда Трампа, у заяві не розголошувалися. Відомо лише, що початковий варіант документа викликав критику з боку прихильників Києва за надто примирливу позицію щодо росії.

Державний секретар США Марко Рубіо, який очолював американську делегацію, після зустрічі заявив про «величезний прогрес» і зазначив, що Трамп задоволений перебігом дискусій. З боку України керівник офісу президента Андрій Єрмак повідомив про «дуже хороший прогрес» та рух вперед до справедливого й міцного миру для українського народу.

За інформацією західних ЗМІ, обговорюється можливий візит президента Володимира Зеленського до Вашингтона для подальших консультацій із Трампом щодо найчутливіших пунктів плану, зокрема питання можливих територіальних поступок України.

Оприлюднений проєкт мирного плану США, який опинився у розпорядженні медіа, містив низку суперечливих пропозицій: фактичне визнання окупованих Криму, Донеччини та Луганщини російськими, «замороження» Херсонщини та Запоріжжя на лінії зіткнення, проведення виборів через 100 днів після підписання угоди, закріплення нейтрального статусу України та відмову від НАТО у Конституції, обмеження чисельності ЗСУ до 600 тисяч, а також поступове скасування фінансових санкцій проти москви.

На тлі критики з боку західних союзників і законодавців, Дональд Трамп заявив про можливість внесення змін до початкового плану та підтвердив, що він не є остаточним. Український президент Володимир Зеленський під час перемовин наголосив, що «є сигнали, що команда президента Трампа нас чує».

Паралельно з цим розробляється альтернативний європейський мирний план. За даними німецького агентства dpa, його ключова відмінність полягає у відсутності вимоги до України поступатися територіями, встановленні ліміту чисельності ЗСУ до 800 тисяч військових та наданні Києву гарантій безпеки. Крім того, членство України в НАТО у цьому документі прямо не виключається, а росії не передбачено загальної амністії за скоєні воєнні злочини.

Поділитись: