Здоров'я Країна Медицина Публікації Суспільство

Як «русский мир» вбиває пацієнтів замісної терапії

Як «русский мир» вбиває пацієнтів замісної терапії

Військова агресія проти України провокує смерті людей, які мають хронічні хвороби

31 серпня – Міжнародний день поінформованості про передозування. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі від передозування щороку помирає понад 100 тис. людей. Актуальна проблема смертності від передозування наркотиками і для України.

Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ регулярно отримує звернення від людей з питаннями, як діяти в разі передозування, передає NW.

«Наші консультанти принаймні раз на місяць отримують звернення щодо порядку дій у випадку передозування. У більшості випадків у подібних ситуаціях свої рекомендації телефоном надає лікар-нарколог, який співпрацює з Гарячою Лінією, його консультації анонімні та безкоштовні. Проте ми, співробітники Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ, помітили небезпечну тенденцію – чимало людей навіть в ситуації, коли смерть загрожує їм або їхнім близьким відмовляються викликати швидку допомогу. На нашу думку, це пов’язано зі стигмою й каральною наркополітикою», – пояснює Тетяна Лебедь, голова правління Благодійного Фонду «Надія та Довіра», організації, що вже чотирнадцять років надає допомогу людям, які живуть з наркозалежністю.

Громадські організації з року в рік привертають увагу до того, що в Україні через криміналізацію зберігання наркотичних речовин для власного споживання, наркозалежні опиняються у вкрай складному становищі. Людина, яка придбала наркотичну речовину, змушена ввести її якомога швидше, часто не ділячи на два рази (хоча це значно безпечніше), оскільки Наказ МОЗ №188 встановлює граничну величину розмірів окремих психоактивних речовин на рівні, меншому за добову дозу, яку вживають наркозалежні.

«Попри наші багаторічні зусилля й обґрунтовані пропозиції щодо того, щоб привести вітчизняні нормативи у відповідність до норм, прийнятих у країнах Європи та іншого цивілізованого світу, фахівці МОЗ чомусь продовжують дотримуватись підходів ще радянської каральної наркології. В результаті хворі на наркозалежність громадяни України продовжують втрачати свої життя через передозування», – каже Андрій Яровий, який вже багато років займається адвокацією змін у вітчизняній наркополітіці.

Передозування та військова агресія

Всесвітня організація охорони здоров’я називає ефективним способом профілактики передозувань програму замісної підтримувальної терапії. Тобто, мова йде про лікування залежності від опіоїдів, що передбачає щоденний прийом замісного препарату, він не викликає ейфорії та здатен запобігти стану «ломки».

Але війна стала надзвичайно серйозним викликом для повноцінної роботи програми в Україні. У росії відповідного лікування – не існує, тому на окупованих територіях, де законодавство копіюється з російського, програма згортається (так було в 2014 році в Криму та окупованих містах Донецької та Луганської областей).

«У результаті люди або змушені виїжджати або залишаються без життєво необхідного лікування, хоча в 9 з 10 випадків для учасників ЗПТ залишитися без препарату – це пряма дорога за грати або до передозування та смерті», – розповідає Андрій Яровий, керівник проєкту Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ.

Загалом по Україні попри воєнні дії вдалося не лише зберегти, а й розширити роботу програми замісної підтримувальної терапії. Учасники програми ЗПТ, які евакуювалися до безпечніших регіонів, усі без жодного виключення отримали за новим місцем проживання необхідне лікування.

Проте ніде в світі не була до цього застосована практика видачі препарату для самостійного прийому на 30 днів для усіх пацієнтів ЗПТ. Це було виправдано й дозволило зберегти безперервність лікування в умовах обстрілів, коли не можлива робота медзакладів, та евакуації пацієнтів. Але разом з тим – це ризик. Лікарі чудово розуміють ситуацію, тому наразі практика видачі замісного препарату на 30 днів має місце переважно в областях, де ведуться активні бойові дії.

«На жаль, не всі учасники програми ЗПТ були готові й мали змогу виїхати з окупованих територій, хтось не наважився залишити рідний дім, хтось через власну інвалідність, хтось через старих, обмежених у русі батьків. Тому ми отримуємо інформацію з окупованих територій про смерті серед колишніх учасників програми ЗПТ, велика частка з них через передозування», – пояснює Андрій Яровий.

Зміни наркосцени

В сьогоднішніх умовах найчастіше розповсюдження наркотичних речовин відбувається через так звані «закладки». Продавець та покупець не контактують, і тому до моменту вживання людина часто не знає, яку саме речовину вводить й наскільки вона концентрована.

«Ми отримуємо чимало запитань, як діяти у разі передозування не опіоїдами, а іншими речовинами. І з кожним роком кількість цих звернень зростає, що свідчить про зміни в наркосцені», – пояснює Андрій Яровий.

Низька обізнаність про те, як надати необхідну допомогу, також впливає на збільшення кількості смертей від передозування. Тому спеціально до Міжнародного Дня поінформованості про передозування, ми спільно з лікарем-наркологом, який консультує на Національній Гарячій Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ, підготували відповідь на питання, як діяти у разі передозування?

Симптоми передозування та допомога

Симптоми передозування відрізняються залежно від того, які саме речовини були введені в організм.

Наприклад, опіоїди (особливо в поєднанні з алкоголем) здатні пригнічувати функції організму. Як результат, дихання та серцебиття можуть уповільнитися аж до зупинки через пригнічення дихального центру в головному мозку.

Симптоми передозування опіоїдами наступні: блідість шкіри, неритмічне дихання, хрипи або затримка дихання аж до зупинки, піна з рота та блювота.

В першу чергу потрібно на сонній артерії перевірити, чи є в людини пульс. Потім повертаємо людину на бік, та за потреби допомагаємо звільнити рот від блювотних мас. Найдієвішим способом допомоги при передозуванні опіоїдами буде введення медичного препарату «Налоксон». Цей препарат блокує дію опіоїдів, та по суті є антидотом. Так як «Налоксон» є специфічним антидотом, людині він не нашкодить навіть у випадку, коли її стан обумовлений не передозуванням опіоїдів.
Проте, як показує досвід активістів громадських організацій, придбати «Налоксон» доволі непросто, чимало аптек не мають цього препарату в асортименті або фармацевти не обізнані, що його можна продавати без рецепту. Тому у випадку, якщо з вами мешкає наркозалежна людина, краще придбати ці ліки заздалегідь.

При передозуванні стимуляторами часто спостерігається паніка, серцебиття прискорюється так, що може трапитися серцевий напад або гіпертонічний криз. На передозування стимуляторами також вказує почервоніння шкіри, сильне потовиділення, тремтіння рук та ніг, шум у вухах, потемніння в очах та біль в грудях. Якщо симптоми наростають, то людина може втратити свідомість або в неї можуть початися судоми. В цій ситуації препарату, який би однозначно допоміг – немає.

Необхідно пам’ятати, що при передозуванні психостимуляторами, людина часто збуджена та дезорієнтована, тому в першу чергу впевніться, що вона не зможе заподіяти шкоди собі або оточуючим.

Головна рекомендація – більше пити рідини, щоб знизити концентрацію речовини в організмі та сприяти її виведенню. Проводиться симптоматичне лікування (знизити тиск, знизити показники пульсу до нормальних 60-80 ударів на хвилину).

Що робити, якщо не відомо, які речовини вживала людина?

Загальна рекомендація наступна: якщо у людини по ходу вен верхніх або нижніх кінцівок наявні після ін’єкційні сліди – необхідно ввести «Налоксон». У будь якому випадку необхідно викликати швидку допомогу, та надати першу невідкладну допомогу, у разі відсутності дихання та серцебиття – необхідно провести серцево легеневу реанімацію за загальними правилами.

Смерті через відсутність доступу до лікування

Бойові дії та окупація окремих міст й цілих областей унеможливлюють на цих територіях роботу програми замісної підтримувальної терапії, яка є основним способом попередження передозувань. Крім того, під час активних бойових дій придбати наркотичні речовини – теж проблематично, а, як відомо, вимушені перерви у вживанні наркотичних речовин є одним з факторів, який підвищує ризик передозування.

Таким чином, можна стверджувати, що російська агресія спричиняє смерті українців не лише безпосередньо в результаті бойових дій. Наразі ніхто не назве точної цифри, скільки людей померло через відсутність доступу до медичних послуг та через загострення хронічних захворювань.


24 Квітня

У Києві чоловік погрожував вбити сусіда через паркомісце біля будинку

Козацька традиція на Херсонщині: Кам’янська та Олешківська Січі

Сенат США проголосував за надання допомоги Україні

23 Квітня

У Києві нетверезий водій BMW врізався у дуб та дивом залишився живим (ФОТО)

Кулеба прокоментував обмеження консульських послуг для чоловіків за кордоном

російську літературу завозять, українську забороняють. Яку історію викладають в окупації?

Європарламент погодив безмитну торгівлю з Україною з новими умовами, що мають захистити фермерів ЄС

Сунак у розмові з Зеленським підтвердив «непохитну підтримку» України і «найбільшу» партію військової допомоги

На Київщині посадовець за хабар продав високоякісну деревину по зниженим цінам

Юрій Андрухович про критерії для «хороших росіян», «поразку агресора» та нову книгу

Уряд Британії анонсує 500 млн фунтів підтримки і «найбільшу» партію військової допомоги Україні

як зв’язатися з «Ощадбанком» та Пенсійним фондом

конгресмени США пояснили затримку з ухваленням допомоги

На Хрещатику обмежуватимуть рух транспорту: як надовго перекриють дорогу

Український філософ Василь Довгович. Що знаємо про нього?

Зеленський каже, що домовився з Байденом про постачання ATACMS

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ