МОК обмежив допуск до жіночих змагань біологічними жінками
Міжнародний олімпійський комітет ухвалив нову політику для захисту жіночої категорії в олімпійському спорті, яка набуде чинності з Олімпійських ігор у Лос-Анджелесі 2028 року і не матиме зворотної дії.
Про це розповідає NewsWeek
За новими правилами участь у жіночих змаганнях під егідою МОК буде дозволена лише біологічним жінкам. Відповідність критерію визначатимуть шляхом генетичного тестування на наявність гена SRY.
Як працюватиме тестування
Присутність гена SRY розглядається як маркер анатомічного чоловічого розвитку організму, який не змінюється протягом життя. Визначення здійснюватиметься один раз: як варіанти відбору зазначено аналіз слини, мазок або аналіз крові. Процедура передбачає одноразове встановлення результату для підтвердження відповідності статевій категорії.
Спортсменки, у яких тест не виявить гена SRY, зможуть брати участь у жіночих змаганнях без додаткових обмежень. Натепер атлети з позитивним результатом тесту не будуть допускатися до жіночої категорії за винятком поодиноких медичних випадків, зокрема синдрому повної андрогенної нечутливості.
Наслідки для виступів і роль федерацій
Атлети з виявленим геном SRY матимуть можливість виступати в інших категоріях, зокрема чоловічій, змішаній чи відкритій, якщо це передбачено регламентом відповідних змагань. МОК підкреслює, що нова політика розроблена після консультацій із науковцями, медиками, спортсменами та міжнародними федераціями і замінює попередні рекомендації щодо гендерної ідентичності й варіацій статі.
Президент МОК Кірсті Ковентрі наголосила, що політика спирається на наукові дані і має забезпечити справедливу конкуренцію та безпеку, при цьому дотримуючись гідності й поваги до всіх спортсменів, а процедура перевірки проводитиметься лише один раз у житті.