Публікації Спорт

Холодна війна: як перетинаються спорт та політика

Поділитись

Холодна війна: як перетинаються спорт та політика

Греція – батьківщина Олімпійських ігор. Змагання сили, швидкості та спритності, змагання волі та нездоланна жага до перемоги, ось що означало бути олімпіоном. Ними захоплювались публіка, про них складали легенди. Йшли часи, змінювалося суспільство, змінювалися пріоритети. Спортивні змагання перестали бути випробуванням для сильних та нездоланних духом. На зміну прийшли інтриги, закулісні маніпуляції та суперечки ідеології, пише NW

Саме так можна охарактеризувати «Ігри Смерті», які Третій Рейх влаштовував на територіях окупованих держав, називаючи це спортивними змаганнями. Ці заходи несли усім одне єдине повідомлення: «Арійська нація непереможна, арійці незрівнянні в усьому». Та навіть під страхом смерті спортсмени та команди завойованих країн здобували перемогу. Але, як це не дивно, який би жах не принесла Друга Світова війна, у всі аспекти життя, справжня ідеологічна битва, справжня політика під покровом спортивних змагань почалася пізніше, у начебто мирний час.

Перші з перших, сильніші з сильніших, Сполучені Штати Америки з промисловою базою та технологічними відкриттями проти СРСР. З невичерпними природними ресурсами та геніями будь якої наукової сфери. 

Як і весь світ Сполучені Штати оправлялися після подій Другої Світової війни. Ще свіжою були втрати в Нормандії, з вуст не сходив «пляж Омаха». Ніхто не забув про Перл Харбор та битву при Окінаві. Але на відміну від країн Європи та території Радянського Союзу, Сполучені Штати не вели бойові дії на своїй землі. Міста та інфраструктура були не пошкоджені, а підприємства працювали на повну потужність. Більш того США активно продавала військові розробки, техніку та сировину союзникам, у боротьбі проти нацистської Німеччини. Після закінчення війни, США були найбільшим кредитором у світі, що давало потужні можливості для розвитку їх економіки та промисловості.

Радянський Союз був наполовину зруйнований Другою Світовою: шокуючі людські втрати, зруйновані міста, важкі післявоєнні часи та роки відновлення. Економіка та промисловість перебували у руїнах. Та для радянського народу, що пережив жах війни, вже не було нічого неможливого. Відновлення у всіх галузях було потужним та стрімким, і вже за десять років Радянський Союз, єдина сила, що може конкурувати з економічним «монстром» Сполучених Штатів. Починаються перегони озброєння та ідеологічна боротьба. Напруження переростає у таємну ворожнечу, що здобула назву «Холодна війна».

Кожне досягнення будь якої з цих наддержав супроводжувалося потужною пропагандою, метою якої було дискредитувати опонента. Але, якщо Холодна війна йшла таємно та була прикрита завісою фальшивих усмішок, зустрічей і перемовин лідерів обох держав, справжня війна починається в усіх спортивних дисциплінах, а Олімпійські ігри стають полем битви. Перемоги більше не були досягненням спортсменів, перемога стала інструментом пропаганди, ідеологічною зброєю. Перемоги спортсменів однієї з наддержав, у той же час подавалися засобами пропаганди, як факт переваги одного народу над іншим.

Біломармуровий стадіон в Афінах, на якому відбулися перші Олімпійські ігри сучасності

Радянський Союз припинив своє існування понад 30 років тому, а Холодна війна закінчилась ще раніше. Але спадщину, яку вона залишила ми бачимо і по сьогоднішній день. В спортивних змаганнях на жаль вже не залишилось ні спорту, ні змагань. Це лише один з політичних інструментів, а переможців і переможених диктують домовленості країн союзників та опонентів. Протистояння сили та спритності лишились у далекому минулому, серед олімпіонів Стародавньої Греції та Олімпійських ігор того часу.


  11 Серпня

  Голови МЗС ЄС обговорять скасування туристичних віз для громадян Росії наприкінці місяця

  У Білорусі пролунали вибухи на аеродромі “Зябрівка”: були спалахи та ударна хвиля

  Швейцарія представлятиме інтереси Києва в Росії для допомоги незаконно вивезеним українцям – МЗС

  Репутація займає важливе місце або як Дональд Трамп зміг виграти вибори

  Сомельє не радить класти пляшку вина в морозилку: пояснення

  Після вибухів на аеродромі в Криму «в паніці» ті, хто оселився там після окупації – Чубаров

  «Керченський міст має якнайскоріше бути знищений» – Чубаров 

  Угорщина може відмовитися від російської нафти – Лана Зеркаль розповіла, як позбутися залежності від рашки

  З’явилися перші супутникові знімки після вибухів на російському військовому полігоні у Криму

  10 Серпня

  Попри обстріли, Дніпропетровщина вже зібрала 70% врожаю – ОВА

  У Києві сталася смертельна ДТП: подробиці (ВІДЕО)

  Подоляк про заклик Росії до засідання Радбезу ООН через Запорізьку АЕС

  Вісім секретів приготування ідеального борщу

  Прогулянки та відпочинок у столиці: що подивитись у Києві (ФОТО)

  Росія вимагає засідання Ради безпеки ООН через ситуацію на Запорізькій АЕС

  Кулеба закликав Євросоюз і G7 не видавати візи громадянам Росії

  БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ