LifeStyle

Емоційні каруселі: поради психолога, як збалансувати почуття

Емоційні каруселі: поради психолога, як збалансувати почуття

Під час війни в країні кожен з нас переживає цілу гаму почуттів. Починаючи від смутку та відчаю і закінчуючи ейфорією та збудженням. Психолог Олександр Конев підкреслює, що це цілком нормально — відчувати часом суперечливі емоції, коли у країні війна. Про це інформує elle.ua, передає KURAZH.

Коли відбувається щось жахливе та неочікуване, ми впадаємо в шок. Життя йде як на автоматі. Головне завдання — вижити, тому ми перебуваємо в стані ейфорії. Збираємо наші сили та починаємо діяти.

Однак потім ейфорія змінюється тривогою, бо приходить усвідомлення. Також такий суперпродуктивний стан енергозатратний для нас. Тому в нас з’являються нові почуття: тривога, відчай.

Спочатку приходить ейфорія

Це етап діяльності та злості. Злість — дуже сильна та корисна емоція. І її важливо направити на раціональність. Не злитися на родичів, які сидять поруч у підвалі, а подумати, що можна зробити, використавши злість: наприклад, допомогти оточуючим, поприбирати. Злість — це сила. Наше завдання — нагадати собі про це і зробити із цієї сили щось корисне, поки вона є.

Під час війни конфлікти — це цілком нормально. Під час будь-яких стресів люди починають поводитися більше як тварини, тому що в них включаються механізми виживання. Чим людина інтелектуальніша і розвиненіша, тим краще вона може контролювати свою поведінку. Тому що ведуть її не інстинкти, а цінності. Звичайно, варто уникати конфліктів із близькими. Час мине, а образи, отримані в суперечках, можуть залишитися. Краще уникати конфліктів, за винятком тих моментів, коли це стосується життя та гідності.

Фаза ейфорії не триватиме довго, і її важливо використовувати конструктивно. Боротися з нею не варто. Єдине, на що зверніть увагу, — це те, що у стані ейфорії треба критично аналізувати користь від своїх дій.

Паніка, тривога та страх

Коли ці почуття будуть зашкалювати, зробіть дихальну вправу з акцентом на подовжений видих. Три секунди на вдих та чотири секунди на видих. Це буде ефективном. Якщо ж паніка охопила людину поруч, то можна розпочати діалог. Варто говорити: «Почуй мій голос», «Як тебе звати?», «Розкажи, що ти бачиш навколо?» тощо. Також попросіть назвати п’ять предметів білого кольору в полі зору, запитайте, які звуки та запахи навколо себе людина може розрізнити.

Депресія

Зазвичай «депресивний» етап починається на 8-10-й день від початку подій. У цьому стані потрібно діяти. Зараз дуже, дуже важливо діяти, попри все і всі думки. Уявіть, що ці думки — «русскій воєнний корабль», і відправте у заданому напрямку. Не треба дослухатися до зневіри. Вона не несе жодної користі, бо у зневірі нема чого аналізувати. Не зважайте на бажання нічого не робити. Краще заплануйте свої завдання на день. Поставте будильник з нагадуванням і робіть, не зважаючи на будь-яке «не хочу».

Кожен день ми маємо виконувати три завдання: соціальне, спортивне і когнітивне. Ми повинні підтримувати спілкування зі «своїми». Наша сила в єдності. Нам потрібні люди для життя. Нам потрібен рух, особливо в стресі — це стабілізує, приводить до тями і надає сил діяти. Хоча б три присідання або ходьба колами — будь-яка активність. І нам потрібні наші мізки і здатність учитися, запам’ятовувати й аналізувати. Тож украй важливо, і в тому числі для профілактики ПТСР, задіяти цю функцію.

Адаптація

Після етапу апатії ми виходимо у фазу стабілізації. Емоційні хвилі повторюватимуться, але, оскільки ми з ними вже знайомі, вони проходитимуть більш м’яко. У цей період ми думаємо, що буде далі, як діяти у новій реальності, звикаємо до невизначеності й усе одно будуємо плани на майбутнє. Усвідомлюємо, що все змінилося і треба жити відповідно до нових умов.

Дуже важливо вийти у фазу адаптації, в якій ми діятимемо раціонально, усвідомлено та більш стабільно. Пам’ятаймо: нам потрібно не лише виживати, а й жити під час війни, заробляти гроші, платити податки. Після війни ми також матимемо багато роботи — відновлювати все, що було зруйновано. У стані адаптації слід зрозуміти: ми перебуваємо в нових умовах на невизначений термін. Треба вчитися в них працювати.

Із часом емоційні коливання будуть згладжуватися. Пам’ятайте, ми всі різні, але всі адаптивні. Тому слід правильно працювати над своїм емоційним станом, щоб жити далі. Але якщо відчуваєте, що не справляєтеся, то звертайтеся до психолога.


28 Березня

Блендер: ваш надежный помощник для приготовления еды

У Варшаві почалися переговори урядів України та Польщі

Теракт у “Крокусі”- не перша спроба російських спецслужб пов’язати теракти ісламістів з Україною: подробиці

Блінкен та Столтенберґ «обговорили підтримку НАТО України» – Держдепартамент США

“Із полум’я зродились”: у Львові відкривається виставка про Героїв сьогодення

На виїзді з Києва перекриють дорогу: схема

Готуємо в піст: грибна підлива до гарніру

СБУ заочно повідомила про підозру урядовцю РФ у сприянні перекиданню російських військ через Бердянськ

27 Березня

На Київщині знайшли газову гранату: чим вони небезпечні

У Парламенті працюють над новими правилами проведення місцевих і президентських виборів

Союзники чи… Зустріч урядів України та Польщі на тлі блокування кордону

НАТО робить «недостатньо для України», а РФ потрібно створити більше «стратегічних труднощів» – МЗС Швеції

міністр оборони Британії закликав ЄС не обмежувати торгівлю з Україною

Стало відомо, скільки Україна може втратити від торговельного компромісу з ЄС

У Києві пишаються Національною гвардією України (ФОТО)

заяви Макрона щодо можливості відправки військ в Україну розлютили чиновників CША

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ