LifeStyle Думка Здоров'я Країна Медицина Права людини Суспільство

«Наркополитика без джокера». В Киеве под Радой активисты устроили перформанс против репрессивного курса государства

«Наркополитика без джокера». В Киеве под Радой активисты устроили перформанс против репрессивного курса государства

Сьогодні у Києві під стінами Верховної Ради відбулась перформанс-акція «Ми за чесну гру: Наркополитика без джокера». Така назва була обрана для щорічного заходу в рамках Глобальної кампанії за зміни репресивної наркополітики «ПІДТРИМАТИ, НЕ КАРАТИ!» (Support. Don’t Punish), передає NW.

Учасники акції – люди, які вживають наркотики, громадські діячі та правозахисники влаштували імпровізовану виставу, щоб у такий спосіб привернути увагу високопосадовців та суспільства до чинної репресивної наркополітики і проблем, з якими щодня стикаються сотні тисяч наркоспоживачів в Україні.

Директорка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Тетяна Лебедь

«Змінюються президенти, змінюються уряди та парламенти, але, на превеликий жаль, не змінюється репресивна наркополітика в Україні, результатом якої є епідемії ВІЛ, ТБ та гепатитів, криміналізація людей, які вживають наркотики на фоні процвітаючої організованої наркозлочинності та засилля нових синтетичних психоактивних речовин під «дахом» відповідних правоохоронних органів разом з навалою неврегульованих державою «псевдо реабілітаційних» послуг!  Здається, наркополітика має своїх «Джокерів»!  Саме тому ми, як і тисячі людей в сотнях міст по всьому світу, прийшли закликати до дій по забезпеченню гуманної наркополітики в Україні та до виконання рекомендації ООН щодо декріміналізації. Наша мета – заявити в цей день «Підтримати! Не карати!»,- повідомив директор БО БФ «ВОЛНА» Олег Димарецький.

«Якщо говорити про жінок, які живуть з наркозалежністю, то лозунг «Підтримувати. Не карати» наповнюється особливим сенсом. В Україні реалізується програма замісної підтримувальної терапії, яка довела свою ефективність у лікуванні наркозалежності й фінансується за рахунок держаного бюджету. Проте ми бачимо, що участь у цій програмі і досі залишається тавром для жінки. Наш Сімейний Кодекс містить 164 статтю, яка дозволяє позбавляти жінку найдорожчого, що є у кожної людини – дитини. Є непоодинокі приклади, коли соцслужби вилучають у жінок дітей тільки тому, що вони проходять лікування наркозалежності та є учасницями програми замісної терапії. При цьому ні поведінка матері, ні її бажання і можливості для того, щоб самій виховувати дитину – не враховуються, – заявила під час акції голова правління Благодійного фонду «Надія та Довіра», директорка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Тетяна Лебедь. – Ми закликаємо дивитися на поведінку жінки, на те, що вона робить і може зробити для дитини, а не на її діагноз чи лікування, яке вона проходить. Ми допомагаємо жінкам, які живуть з наркозалежністю, відстоювати свої материнські права. Проте не у всіх стає сил для боротьби, деякі йдуть з життя, а діти, які б могли жити з люблячою мамою, залишаються сиротами. Тому до лозунгу «Підтримати. Не карати» ми хочемо додати ще один: «Діти не іграшки системи», «Грайтесь з іграшками, а не з людьми».

На підтримку цих слів усі присутні активістки склали перед Верховною Радою м’які іграшки. Активісти також традиційно закликали владу декриміналізувати людей, які вживають наркотики, змінивши фокус роботи правоохоронної системи на протидію організованому наркобізнесу.

Додамо, що саме 26 червня десятки тисяч людей у понад 100 країнах світу виходять на вулиці своїх міст в рамках глобальної міжнародної адвокаційної кампанії «Support. Don’t Punish» («Підтримати. Не карати»), спрямованої на гуманізацію репресивної політики щодо наркотиків.

Олег Димарецький

Активісти зазначають, що у той час як в українському парламенті немає консенсусу щодо легалізації канабісу у медичних цілях, з 1 січня 2020 року кримінальні штрафи за незаконне зберігання наркотиків (навіть для власного вживання) зросли у 30 (!) разів: з 1700 до 51 тис. грн.

Антон Басенко

Водночас на розгляд ВРУ вносяться абсурдні законопроекти №2784 (Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними) щодо примусового лікування людей, які вживають наркотики. Це демонструє не лише відсутність виконання державою міжнародних зобов’язань щодо змін у наркополітиці та декриміналізації (рекомендації ООН щодо забезпечення декриміналізації), а і суттєво підвищує рівень «наркокорупції» серед правоохоронців, збільшує ризики загострення епідемій ВІЛ-інфекції та вірусного гепатиту С.

Понад 60% засуджених за зберігання наркотиків для власного вживання отримують кримінальне покарання за те, що у більшості цивілізованих країн взагалі не вважається кримінальним правопорушенням.

Україні зараз саме час «прокинутися» і кардинально підвищити «порогові розміри» наркотиків, аби привести їх у відповідність до кращих практик Європейського Союзу!

«Декриміналізація, впровадження програм зменшення шкоди, розширення доступу до лікування та замісної підтримувальної терапії довели свою ефективність і є тими заходами, що здатні значно покращити ситуацію з вживанням наркотиків українцями та зменшити згубні наслідки для країни та громад», – підсумував голова правління БО БФ «ВОЛНА» Антон Басенко.

Нагадаємо, за зберігання наркотиків без мети збуту навіть у мізерній кількості (для власного вживання) в Україні передбачено кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років (ст. 309 КК України).

У наказі МОЗ України №188 від 01.08.2000 р. «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу» встановлено неадекватно низький мінімальний поріг притягнення до кримінальної відповідальності. Він є набагато нижчим, ніж у багатьох європейських країнах. Практика застосування кримінального законодавства вказує на високий рівень криміналізації людей, які вживають наркотики. Результатом цих репресивних та антигуманних норм є той факт, що щорічно на лаві підсудних опиняються тисячі людей, хворих на наркозалежність, які отримують кримінальну судимість, у т.ч. позбавлення волі, замість адекватного лікування та реабілітації.

Організатори акції – Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА» за участі та підтримки Міжнародного Консорціуму з Наркополітики (IDPC), БО «Мережа 100% життя», Клуб ЄНЕЙ, БО «Меридіан», ЄСЛУН у партнерстві з ініціативними групами людей з наркозалежністю з 25 регіонів України, Всеукраїнським об’єднанням наркозалежних жінок «ВОНА» та іншими неурядовими, правозахисними організаціями, що працюють у сфері адвокації прав людей, які вживають наркотики.

При цьому щорічна акція в рамках Глобальної кампанії за зміни репресивної наркополітики «ПІДТРИМАТИ, НЕ КАРАТИ!» (Support. Don’t Punish) відбувається в Україні вже восьмий раз поспіль.

Нагадаємо, тим часом раніше на Києвщині поліція затримала групу, яка займалася виготовленням та розповсюдженням різних видів наркотиків.


29 Березня

Комітет ВР завершив розгляд поправок до законопроєкту про мобілізацію – нардеп

Данілов продовжить роботу на дипломатичному напрямку – Зеленський

На Київщині можна буде отримати безкоштовні послуги: подробиці

Кулеба вважає тісні зв’язки Індії з Росією «радянською спадщиною» – FT

Україна підписала угоду з США щодо відтермінування виплат за держборгом

У Києві та області працювали нелегальні АЗС з контрафактним пальним

Пиріг зі смородини нашвидкуруч із літніми заготовками

уряд має знайти «фінансову основу» для роботи Служби зовнішньої розвідки

28 Березня

“Patriot” потрібні тут і зараз, для захисту людських життів – Олександр Левченко

Куди піти у Києві: найцікавіші події цих вихідних

кому та як вдалося отримати компенсацію за програмою «єВідновлення»

Міноборони Німеччини повідомило про новий пакет військової допомоги для України

Представник Мінінфраструктури України розповів про два основних питання, які обговорили у Польщі. Ексклюзив

у Варшаві відбулися переговори урядів України та Польщі

у Польщі завершилися переговори щодо розблокування кордону – вони тривали 6 годин

У Київській області перейменували населені пункти: нові назви

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ