LifeStyle

Психолог пояснила, як не панікувати під час ракетних обстрілів

Психолог пояснила, як не панікувати під час ракетних обстрілів

Багато людей через російську атаку ментально знову повернулися до 24 лютого і відчули паніку, розгубленість. І знову почали гостро реагувати на агресію, а також на ІПСО. Чому цей ракетний удар має ознаки ІПСО і як не піддаватися на маніпуляції ворога, розповів військовий психолог та офіцер ЗСУ Андрій Козінчук.

Про це повідомляє KURAZH з посиланням на РБК-Україна.

“Після ракетних ударів вийшов плішивий і сказав, що це була “відповідь на тероризм”, і він використав “високоточну зброю виключно по військових об’єктах та об’єктах інфраструктури”. Вже за цими ознаками ми можемо зрозуміти, що це була банальна інформаційна психологічна спеціальна операція – ІПСО”, – сказав Козінчук.

ІПСО – це інформаційно-психологічна операція, вона може проводитись у вигляді бойових операцій, інформаційних вкидань чи дезінформації. Мета таких дій – маніпуляція супротивником.

Найпростіший спосіб ІПСО – це закидання листівок мовою ворога. У листівках міститься емоційна інформація, наприклад: “Ми захопили ваше місто, здавайтесь”.

У разі ракетного обстрілу, цей вид ІПСО – бойовий, спрямований на залякування супротивника та підняття власного статусу у своїх людей.

“ІПСО було застосовано для того, щоб призвести до паніки всіх мирних жителів в Україні. Наголошую, не лише Києва, Дніпра, Львова, та інших міст, які постраждали в цій атаці. А саме – всіх мирних жителів в Україні. Для того, щоб показати – ви живете в небезпеці, ваша влада вас не захищає, а ми, якщо захочемо – зітремо вас з лиця землі”, – пояснює психолог.

Як реагувати на ІПСО

“Коли ми на емоціях, ми думаємо не корою головного мозку, а лімбічною системою. Вона відповідає за емоції, а отже, ми зможемо робити ірраціональні речі, піддаватися маніпуляціям”, – каже Козінчук.

Саме тому в ЗМІ та соціальних мережах слідом за атакою починають з’являтися вкиди та фейкові повідомлення. На емоціях люди починають вірити у такі повідомлення, оскільки мислення ірраціональне.

Фахівець вважає, що емоційна атака не вдалася, бо українці почали одразу діяти та висловлювати свої емоції дуже відкрито. Страх був присутній, але вже зовсім іншого типу, оскільки багато хто вже переживав схожі ситуації й чітко знає, як треба діяти.

Якщо під час або після ракетних ударів вас скував страх чи почалася паніка, психолог рекомендує виконувати прості дії:

1. Відновіть дихання. Дихання по квадрату рекомендується у разі паніки. На 4 рахунки зробіть вдих, потім на 4 – пауза, ще на 4 – видих, ще на 4 – пауза. І так зробіть хоч би 5-10 квадратів. Це допоможе діафрагмі рухатися, тіло зрозуміє, що ви володієте.

2. Заземліться. Походіть, посувайтеся, можна босоніж.

3. Якщо вас трясе – потрясіть руками ще сильніше. Якщо хочете кричати – робіть це.

4. Пийте воду, бажано – теплу.

5. Усвідомте, де ви знаходитесь, наскільки очевидна ваша небезпека. Якщо є альтернативне місце, подумайте, куди можна переїхати.

6. Не забувайте про базові потреби: їсти, пити, спати. Перебуваючи в ресурсі, ви зможете ефективно подбати про людей, яких ви відповідаєте.

Що робити в такій ситуації не можна

“Не глушіть емоції алкоголем, тому що алкоголь посилює почуття, у тому числі й негативні емоції у стані стресу. Не тікайте від свого страху. Висловлюйте страх, відчувайте себе діяльними. Коли нам страшно, і ми щось робимо, це означає, що ми можемо впоратися з собою.

Також потрібно усвідомити, що ви знаходитесь у тому ж соціальному колі, що й раніше. Зробіть перекличку, поговоріть із друзями. Не самоізолюйтеся і не ігноруйте сигнали тіла – болить голова, хочеться їсти. І звертайтеся за допомогою, якщо вона вам потрібна”, – сказав Козінчук.


18 Червня

ІSW проаналізував останні кадрові зміни в Росії

Заява Державної служби України з етнополітики та свободи совісті щодо кампанії з маскування злочинів Російської Федерації проти релігійної свободи, гідності людини, прав віруючих

До Києва прибула голова Сейму Литви – вже провела зустріч зі Стефанчуком

Комунальну нерухомість у Київській області продадуть на аукціоні

«Це суперечить Статуту ООН і здоровому глузду» – Держдеп США про пропозицію Путіна щодо миру

Як приготувати корисні скраби для тіла в домашніх умовах: секрети краси

70% респондентів КМІС вважають, що Зеленський має залишатися президентом на час воєнного стану

Делікатеси для тварин: Київський зоопарк закупить овочі та фрукти

Африканська країна відкликала підпис під комюніке Саміту миру

17 Червня

Підрядник та інженер з технагляду завдали збитків громаді на Київщині

ВРП відсторонила суддю Верховного суду Князєва від посади через подання про звільнення

Кому подходят массивные колье: советы по стилю

Рада ЄС продовжила санкції проти РФ, запроваджені через анексію Криму

Глобальний саміт миру в Швейцарії практично став найважливішою дипломатичною подією за весь час російсько-української війни – Олександр Левченко

хто зможе отримати компенсацію за втрачене майно?

Працівників агросектору бронюватимуть від мобілізації на рік – в.о. міністра

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ