LifeStyle Медицина

Робимо аналіз на імуноглобуліни Е (IgE) – головний маркер алергії

Робимо аналіз на імуноглобуліни Е (IgE) – головний маркер алергії

За рішенням ВООЗ, щороку у липні відзначається “Всесвітній день боротьби з алергією”, адже дана проблема є дуже актуальною. Цього дня проводяться різні заходи, спрямовані на привернення уваги суспільства до своєчасної діагностики та виявлення алергенів. 

Щороку більшість людей, маючи, наприклад, сльозотечу та закладеність носу, просто прибирають симптоми “звичними” препаратами й навіть не знають, що саме викликає у них такий стан. За статистикою, 20-40% людства мають прояви алергічних реакцій – і цей процент, на превеликий жаль, має тенденцію тільки до зростання.

Лише 100 років тому австрійським вченим Клеменсом фон Пірке було введено поняття “алергія” як певна характеристика зміни реактивності організму. Алергени-антигени – саме ці речовини викликають алергію, яка є неадекватною реакцією організму на деякі природні або хімічні речовини, нешкідливі для інших. Алергени викликають різні реакції імунної системи, коли потрапляють до організму під час дихання, травлення та безпосереднього контакту зі шкірою.

Що відбувається в організмі під час алергічної реакції?

Людина контактує з алергеном, наприклад, шерстю тварин або пилком рослин. У відповідь в організмі виробляються специфічні антитіла – імуноглобуліни Е (IgE), які зв’язуються з тучними клітинами. Починають утворюватися гістамін і серотонін – саме вони беруть участь у розвитку набряків, висипань та інших проявів алергії.

IgE – антитіла білкової природи, які у нормі продукуються виключно у ссавців. У плазмі крові вони присутні у мізерній кількості, але їхні функції є занадто вагомими, щоб на них не зважати. Імуноглобуліни Е:

  • беруть участь у розвитку алергічних реакцій;
  • відіграють важливу роль у ланцюжку імунної відповіді на зараження гельмінтами та найпростішими.

В організмі, який не має алергії, при проникненні алергену виробляється кількість IgE, достатня для нейтралізації чужорідної речовини. І зовсім навпаки у людей, які хворіють на алергію – у цьому разі відзначається підвищення концентрації IgE і реакція організму є дуже помітною.

Кількість IgE визначається у міжнародних одиницях МО/мл. Відхилення від норми можуть говорити про патологічні стани або захворювання. 

Важливо! Рівень одних лише IgE, що не відповідає нормі, не завжди свідчить про проблеми і тяжкі захворювання, якщо немає симптомів. Завжди враховується клінічна картина, анамнез, результати додаткових досліджень, що допоможуть визначити, який саме алерген запускає реакцію. На показники впливають генетичні та расові фактори, хронічні захворювання, вік. Але одного цього аналізу недостатньо для остаточного діагнозу. 

Підвищений рівень IgE може свідчити про:

  • алергічні захворювання;
  • кропив’янку або набряк Квінке;
  • бронхоспазм;
  • бронхіальну астму;
  • гельмінтоз.

Показники IgE нижче норми можуть бути причиною:

  • прогресуючих пухлин;
  • імунних захворювань.

Визначити рівень цих антитіл у крові можна тільки лабораторно (аналіз lgE, Імуноглобулін Е). Результати даного аналізу дозволять лікарю діагностувати алергічні захворювання, зробити оцінку ефективності терапії, виключити зараження гельмінтами. Це дослідження спрощує життя батькам, які страждають на алергію, адже можна оцінити генетичну схильність у дітей. 

Важливо! Зазвичай у 70% випадків алергії у дітей мати має різні прояви алергічних реакцій, у близько 30% – батько, 80% – алергія в обох батків.

В алергології відхилення показника від норми дають можливість встановити гіперчутливість до багатьох алергенів, стадію та вираженість алергічних захворювань.

Аналіз рівня IgE дозволить алергологу визначитись з лікуванням, щоб воно було ефективним, максимально безпечним і швидким.

Як підготуватися до аналізу загального маркера алергії?

Для аналізу береться венозна кров. Бажано мінімум за добу виключити алкоголь і фізичні навантаження. За кілька годин до здачі крові рекомендується не їсти. Зазвичай наступного дня вже можна отримати результат і передати його лікарю.

Як захистити себе від алергії?

Головне – знати, що саме викликає алергію, та берегти себе. Наприклад, під час цвітіння рослин намагатися виїхати до іншої кліматичної зони, або не прогулюватись вулицями вранці, у час найбільшої кількості пилку “небезпечних” рослин у повітрі. Також треба вчасно приймати ліки і дотримуватися рекомендацій алерголога, проходити обстеження та не займатися самолікуванням.

Якщо ж невідомо, що саме викликає алергічну реакцію – можна здати спеціальні аналізи на певні алергени. Знаючи конкретний алерген, можна подолати алергію за допомогою алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ) – і таким чином позбавити себе від неприємних життєвих обмежень та регулярного прийому антигістамінних засобів.


18 Травня

Як Україна протистоїть ВІЛ

Ажіотаж в Україні: громадянам пояснили, що потрібно робити

Зеленський закликав до раціонального енергоспоживання на тлі підготовки до опалювального сезону

Україна та союзники мають «однакові цінності», але часто «різні погляди» на закінчення війни

наступ Росії може складатися з кількох хвиль, на Харківщині була перша

Мобілізація по-новому: що зміниться уже завтра

Київ просить США допомоги з визначенням цілей в Росії і скасувати обмеження бити американською зброєю

«Не бачу проблеми оновити дані» – Подоляк про чоловіків за кордоном і бронювання держслужбовців

Чому йдуть чоловіки? 6 причин, на які жінки не хочуть звертати уваги

Відключення світла: якою буде ситуація у Києві та області в суботу

Єрмак щодо Саміту миру у Швейцарії

17 Травня

Ощущения, что ваш брак висит на волоске: Советы, как сблизиться и выйти на новый уровень взаимопонимания

Заяви Кремля про взяття ЗСУ в “котел” у Часовому Яру- ІПСО на тлі візиту путіна в Китай

Стало відомо, які продукти подешевшали в Київській області

Міноборони Литви повідомило про пакет допомоги Україні

Безбарʼєрність та інклюзивність при відновленні країни. В Києві пройшов другий УКРАЇНСЬКИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ КОНГРЕС

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ