Актуально Економіка Країна Технології У світі

які саме «запасні варіанти» ЄС готує для себе та України

які саме «запасні варіанти» ЄС готує для себе та України

Попри запевнення від власника Starlink, Ілона Макса, що Starlink «ніколи не вимкне свої термінали» Україні, в Брюсселі розробляють кризові варіанти збереження супутникового зв’язку для Києва і довгострокові – для себе. Радіо Свобода поспілкувалось із чиновниками ЄС та деякими виробниками, щоб з’ясувати, які варіанти наразі наявні у ЄС.

Про це розповідає NewsWeek

Супутниковий інтернет Starlink Ілона Маска з початку повномасштабного вторгнення Росії став ключовим для відстеження ситуації на полі бою та завдання точних ударів по російських військах. Американський мільярдер надав Україні термінали Starlink безкоштовно ще в лютому 2022 року.

Пізніше США взяли на себе фінансування експлуатації цих терміналів, частково витрати покриває і Польща, яка оплачує близько 50 мільйонів доларів на рік за послуги Starlink для України.

Які послуги Starlink надає Україні?

Starlink забезпечує Україну двома ключовими категоріями послуг: цивільним інтернет-зв’язком у тилу та зв’язком для військових.

Перший – це інтернет у місцях, де не працює мобільний чи кабельний зв’язок (наприклад, через пошкоджені мережі внаслідок бойових дій). У разі перебоїв із електроенергією чи пошкодження мереж сервіс підтримує роботу лікарень, енергетичної інфраструктури та державних установ.

Другий – дозволяє військовим координувати бойові дії, передавати дані з передової (навіть там, де відсутній мобільний зв’язок) та оперативно моніторити ситуацію на полі бою.

Альтернатива зв’язку у тилу

Замінити Starlink у тилу потенційно могла б європейська мережа супутникового зв’язку GovSatCom, пояснив Радіо Свобода чиновник ЄС, не уповноважений давати офіційні коментарі ЗМІ.

GovSatCom – це європейська ініціатива для забезпечення урядового супутникового зв’язку. Важливо, що вона призначена для цивільних послуг, а не для військових. Для отримання покриття GovSatCom Україні потрібно буде звернутися з офіційним запитом до ЄС, який потім має обговорити Європейська Рада, а далі запит передадуть на опрацювання Єврокомісії. Це не є опцією, яку можна реалізувати за один день.

Наразі Україна не зверталась із таким запитом. Проте, навіть якщо такий запит надходитиме з Києва у майбутньому, його не афішуватимуть з міркувань безпеки.

Альтернатива на полі бою

Замінити Starlink для військових потенційно міг би французько-британський оператор супутникового зв’язку Eutelsat через свою мережу OneWeb.

Компанія Eutelsat повідомила 4 березня, що веде переговори з європейськими урядами щодо розширення послуг доступу до Інтернету в Україні. З 28 лютого акції компанії піднялися у 7 разів – з 1,19 євро до 7,67 євро станом на ранок 11 березня.

На запит Радіо Свобода у Eutelsat повідомили, що уже розгорнули свої сервіси низькорбітних супутників OneWeb в Україні «підтримуючи урядові та інституційні комунікації», тобто поки що для цивільного використання.

Проте не виключають і розширення використання для військових. «Рішення OneWeb можуть стати альтернативою для певних урядових і оборонних програм. Ми активно співпрацюємо з європейськими інституціями та діловими партнерами, щоб забезпечити швидке розгортання додаткових терміналів користувачів для критичних місій та інфраструктури», – повідомили у відділі комунікацій Eutelsat.

У коментарі Bloomberg гендиректорка Eutelsat розповіла, що в Україні уже працюють тисячі терміналів цієї мережі, але для повноцінної заміни Starlink потрібно забезпечити 40 тисяч терміналів, і на це знадобиться кілька місяців.

Eutelsat, як приватна компанія, має право надавати послуги зв’язку Україні на прямий запит з Києва та без посередництва ЄС, якщо український уряд зможе самостійно оплатити ці послуги.

Альтернатива на майбутнє

Вибудувати власну надійну систему зв’язку, як для цивільних, так і для військових потреб, яка не поступатиметься Starlink, Євросоюз планує до 2030 року. Перші кроки для цього уже зроблені – мова йде про програму IRIS², яка має забезпечити всі рівні супутникових комунікацій. Проектом спільно займуться компанії з Франції (той самий Eutelsat), Іспанії (Hispasat) та Люксембургу (SES SA).

«Ще в грудні минулого року ми підписали угоду про консорціум. Ми справді працюємо тут разом із державами-членами та галуззю, щоб отримати найкращий можливий проєкт, яким стане IRIS² не пізніше 2030 року», – повідомив речник Єврокомісії з питань безпеки та космосу Томас Реньє.

Підрядниками у цьому проєкті можуть бути компанії Airbus, Leonardo і Thales Alenia Space, які, за інформацією Reuters, вивчають можливість створення спільного підприємства для збільшення виробництва супутників, намагаючись конкурувати з системою Starlink та іншими глобальними гравцями на низькоорбітальних супутниках, які використовуються в комерційних телекомунікаціях.

Війна в Україні продемонструвала ЄС критичну важливість супутникового зв’язку в оборонному секторі, тому в Брюсселі твердо налаштовані реалізувати цю ініціативу до максимально швидко.


23 Березня

Нові штрафи за перевищення швидкості: Україна запроваджує вимірювання середньої швидкості

Російські дрони завдають ударів по Україні, підриваючи мирні зусилля США

ЗСУ знищили ворожу роту забезпечення на Дніпрі

Папа Франциск повернувся з лікарні після лікування від пневмонії

Невизначеність для українських біженців у Великій Британії: проблеми з візами

Розмова Трампа і Путіна: наближення до очної зустрічі президентів

Кремль підвищує фінансові виплати для залучення рекрутів на війну в Україні

В Україні зафіксовано зниження цін на борошно: деталі

Укрзалізниця бореться з онлайн-збоями в системах бронювання

Третя штурмова бригада звільнила населений пункт Надія на Луганщині

Судді та прокурори активно декларують подарунки від родичів у 2025 році

Зеленський отримав підтримку українців після конфлікту з Трампом

Трамп: «Було б чудово зупинити» війну росії проти України

Лідери ЄС не змогли домовитися про фінансування для України

Удар по Печенігах: пошкоджено ліцей та будівлю РЕМ

Світовий борг досяг рекорду, перевищивши 100 трлн доларів

БІЛЬШЕ НОВИН