Актуально Енергетика Публікації

Реформированный рынок электроэнергии: стало ли лучше?

Реформированный рынок электроэнергии: стало ли лучше?

Фото - pixabay.com


Реформа ринку електроенергії була проведена за прем’єрства Володимира Гройсмана, суть якої зводилася до того, що ціни на електроенергію більше не встановлюються державою, а мають формуватися на вільному ринку під впливом балансу попиту та пропозиції, що відповідає сучасній європейській практиці ціноутворення. Українські олігархи робили усе можливе для відкладення запровадження вільного ринку під загрозою зростання цін на електроенергію, однак Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект як невідкладний та використав свою політичну вагу для його прийняття. Ми вирішили розібратися чому замість розвиненого ринку, ми отримали зростання цін на електроенергію та корупційні скандали (укр.).

В середині квітня 2019 року Урядом Гройсмана прийнято рішення щодо утворення державних підприємств “Гарантований покупець” та “Оператор ринку”, які стали правонаступниками майна, прав та обов’язків державного підприємства “Енергоринок” відповідно до розподільних балансів, за винятком кредиторської та дебіторської заборгованості за електричну енергію.

За результатами роботи першого року, ці державні підприємства постійно потрапляли до епіцентру скандалів та стали центром проблем функціонування ринку електричної енергії. Учасники ринку неоднократно повідомляли щодо бездіяльності Оператора ринку під час маніпуляцій на його торговій платформі, а для Гарантованого покупця невиконання та/або неналежне виконання договірних зобов’язань перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) вже стало звичною практикою.

Зрозуміло, що все це потребує значних фінансових компенсацій перед керівним складом наших героїв, адже обидва підприємства постійно балансують між поганим та дуже поганим фінансовим становищем. Зважаючи на таку роботу держпідприємств, пропоную розібратися детальніше та зробити власні висновки.

ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ»

Володимир Євдокімов, директор ДП «Оператор ринку»

В обґрунтування необхідності прийняття підвищення тарифів ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» поінформувало Регулятора, що починаючи з квітня 2020 року відбувається значне зменшення обсягів купівлі-продажу на ринку “на добу наперед” (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР), у зв’язку з чим, Підприємство недоотримує дохід, запланований на покриття його економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних із провадженням господарської діяльності зі здійснення функцій оператора ринку.

Дуже цікавим є визначення економічно обгрунтованих витрат. Вірогідно, мова йде про витрати на оплату праці, адже відповідно до інформації, наведеної у Звіті про фінансовий стан ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» на 30 червня 2020 року середня кількість працівників даного підприємства складає 96 осіб. Якщо до цього додати щомісячну заробітну плату керівного складу цього підприємства, яка розміщена у частині поданих декларацій, то матимемо надійне обґрунтування витрат підприємства та підставу для підвищення тарифу для учасників ринку електричної енергії.

посадаПІБРозмір заробітної плати (грн)період
директорЄвдокімов Володимир Анатолійович3 631 419липень – грудень 2019
120 177за березень 2020
головний бухгалтерЛепченко Ольга Валеріївна2 642 126липень – грудень 2019
204 583за січень 2020
156 819за лютий 2020
перший заступник директораНестерук Володимир Валерійовичне подав декларацію  липень 2019 – червень 2020

З такими зарплатами керівництва, можна припустити, що зарплати інших керівників підрозділів та рядових працівників не суттєво відстають від окладів керівництва, таким чином виникає питання щодо того, як вони були економічно обгрунтованими.

ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ»

Костянтин Петриковець, директор ДП «Гарантований покупець»

Рішенням НКРЕКП, прийнятого на відкритому засіданні 29.07.2020 року, внесено зміни до кошторису ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» на 2020 рік, виклавши його в новій редакції.

Внаслідок зазначених змін кошторис ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» на 2020 рік становитиме майже 241,5 млн грн. Цікавим в новій редакції кошторису є виділення на статтю витрат на оплату праці 60% від запланованих доходів підприємства, що в цілому, як і у ДП «Оператор ринку», є цілком обґрунтованим, зважаючи на рівень заробітної плати керівного складу ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ».

За даними, що розміщені у відкритих ресурсах в частині поданих декларацій, серед всього керівного складу ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ», найменшу заробітну плату отримує саме керівник цього підприємства, що є доволі цікавим та незвичним явищем.

посадаПІБРозмір заробітної плати (грн)період
директорПетриковець Костянтин Яковлевич826 881липень – грудень 2019
198 519за березень 2020
головний бухгалтерШинкарьова Лариса Сергіївна2 281 039вересень – грудень 2019
перший заступник директора  Канарська Наталя Володимирівна  3 229 567  липень – грудень 2019
заступник директораІванов Геннадій Анатолійович2 399 116липень – грудень 2019

Це може бути показником того, що Костянтин Петриковець або вказав дохід без врахування премії чи інших додаткових нарахувань, або оцінює чужу працю вище своєї , але більш реально що Канарська та Іванов дійсно керують підприємством , а Петриковець тільки виконує представницьку функцію.

У будь-якому випадку захмарні зарплатні у двох державних підприємствах прямо впливають на процес формування цін на електроенергію, що не дозволяє їх знизити, адже заробітна плата є дуже жорсткою та постійною статтею затрат.


4 Травня

Путін розшукує Зеленського і Порошенка. Видається смішно – Арсеній Яценюк

Масштабні зміни в роботі громадського транспорту анонсували в Києві

Брінк про удари американською зброєю по території Росії

Повернули лише 3-ох, одного – мертвим. Два роки в полоні військові оркестри: що з ними відбувається?

Україна вже отримала перші партії озброєння з нового пакета від США

Посол США розповіла про цілі пакету допомоги від Вашингтона на 61 мільярд доларів

У Київській області провели рейди: що контролюють (ФОТО)

Традиційні писанки й авторські виставки. Переселенка з Донеччини творить, долаючи трагедію війни

Шойгу, ймовірно, намагається стримати внутрішні очікування напередодні наступу РФ

Брінк розповіла, як США контролюють різні види допомоги Україні

Секрет рекордного врожаю кабачків: видаліть квіти з куща на самому початку

Великдень-2024: привітання у віршах, прозі та листівках

США обговорюють із G7 надання Україні допомоги за рахунок прибутків від активів Росії

3 Травня

Обвинувальний акт на депутатів Київської міської ради передали до суду: що сталося (ФОТО)

експосадовцю СБУ Наумову повідомили про підозру в незаконному збагаченні

Зеленський у Хмельницькому обговорив безпеку АЕС і відновлення пошкоджених ударами РФ енергооб’єктів

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ