По ту сторону Тисы: Веселое кладбище продолжает манить живых украинских туристов
Румунський регіон Марамуреш (Мармарош) розташований на південному березі Тиси. За рішенням Тріанонського договору 1920 року комітат Угорського королівства Мармарош по річці Тиса був розділений між Чехословаччиною (60% території – Північний Мармарош) і Румунією (40% території – Південний Мармарош).Після Другої світової війни Північний Мармарош відійшов до радянської України. Сучасний жудець Марамуреш у Румунії включає в себе південну частину, передає NW.
У 2007 Віктор Ющенко і президент Румунії Траян Бесеску відкрили мостовий перехід між Солотвино та Сігету-Мармацієй. Традиції з обох боків кордону багато в чому схожі. Дороги у Румунії кращі, але трапляються біологічні відходи гужового транспорту. У прикордонних кафе приймають гривні і леї по обидва боки.
Аборигени зберігають вікові традиції різблення по дереву. Вершиною мистецтва місцевих теслярів є дерев’яні церкви величезної висоти. Вісім з них занесено до спадщини ЮНЕСКО. Жителі жудеца (повіту) Марамуреш з гордістю носять національний одяг і дотримуються релігійних обрядів.
Особливою популярністю у туристів користується «Веселий цвинтар» у селі Сепинца. Місцевий різьбяр Йон Петраш спорудив дерев’яний хрест на могилі родича і прикрасив його дотепною епітафією та оригінальним веселим малюнком у 1935 році.
Ідея багатьом односельцям прийшлася до душі, і майстру почали замовляти подібні надгробки. Наразі тут їх близько 900, причому є і відносно недавні, а вправних різб’ярів – вдосталь.
Як правило, хрести прикрашають зображення професійної приналежності покійного: ветеринар зображений біля тварин, швачка – за швейною машинкою, військовий у оточенні солдат. Навіть зі смертельної аварії тут кепкують: небіжчицю зобразили біля автівки, що їде просто на неї. Туристи приносять непоганий прибуток місцевій громаді – вхід на кладовище 5 лей.
З усіх марок авто найбільшою популярністю у селян користуються машини Audi. До них приєднують причепи з домашньою худобою, в багажниках перевозять граблі, вила, лопати. Ну а гірські дороги відповідають рівню автомобілів.
Монастир в Сепинца побудований в 2004 році в пам’ять зруйнованої австрійцями обителі (румуни не захотіли приймати католицизм). Дерев’яні будови монастиря в цілому характерні для релігійної архітектури Марамуреш.
Нагадаємо, раніше NW писав, що тим часом український туризм будуть розвивати за стандартами ЄС.
Михайло Койфман