Зняття готівки українцями в Україні та за кордоном: аналіз тенденцій 2025 року
У другому кварталі 2025 року середня сума однієї операції зі зняття готівки в Україні зросла на 19,9% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року та досягла 4 903 гривень. Водночас за межами країни обсяг одного зняття готівки у два рази перевищує український показник, становлячи 8 700 гривень.
Про це розповідає NewsWeek
Операції зі зняття готівки: порівняння в Україні та за кордоном
Як свідчать дані Національного банку України, українці, які користуються банкоматами у власній мережі банку-емітента, зазвичай знімають більші суми — в середньому 5 241 гривня за одну операцію. Якщо ж клієнти звертаються до банкоматів інших українських банків, середня сума зняття складає 3 784 гривні.
За кордоном цей показник значно вищий — 8 700 гривень за одне зняття. Це майже вдвічі більше, ніж середній обсяг операції в Україні. Така тенденція може свідчити про підвищену потребу в готівці під час перебування за межами країни.
Динаміка мережі банків та платіжної інфраструктури
Протягом ІІ кварталу 2025 року частка готівкових операцій із платіжними картками продовжила зменшуватися. За кількістю операцій вона склала 4,5%, а за обсягом — 34,4%.
«З початку 2025 року частка готівкових операцій з платіжними картами відновила скорочення, становивши 4.5% за кількістю операцій. Але за сумою вона становить 34,4%».
За цей період мережа структурних підрозділів банків скоротилася у всіх групах — як у приватних, так і в державних та іноземних установах. Найбільше відділень закрили в Києві та Львівській області.
Штат працівників банків залишився на рівні 96,4 тисяч осіб. Водночас приватні банки збільшували персонал, тоді як державні та іноземні — скорочували. У ПриватБанку нині працює 18,9 тисяч співробітників.
Істотно зросла мережа банкоматів — до 30,7 тисяч, переважно завдяки збільшенню кількості платіжних терміналів самообслуговування (ПТКС) у приватних банках. Лідером за кількістю банкоматів залишається ПриватБанк — 17,3 тисячі пристроїв.
Мережа POS-терміналів на кінець кварталу досягла 570 тисяч, що стало результатом приросту у ПриватБанку (+11,5 тис. одиниць) і приватних банках (+6,5 тис. терміналів). Водночас компанія «НоваПей» також помітно збільшила свою інфраструктуру. Усього за квартал кількість POS-терміналів виросла на 20,8 тисяч одиниць.
Проте кількість активних платіжних карток впала до 58,1 мільйона, що є найбільшим скороченням із другого кварталу 2022 року. Найбільше це торкнулося ПриватБанку, який втратив 1,2 мільйона карток, скоротивши їхню кількість до 30,8 мільйона. Подібну тенденцію фіксують і в інших державних банках.