Актуально Думка Новини Політика У світі

Київ не вважає гарантії безпеки заміною свого членства в НАТО – Олександр Левченко про підсумки саміту Альянсу

Київ не вважає гарантії безпеки заміною свого членства в НАТО – Олександр Левченко про підсумки саміту Альянсу

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Під час саміту НАТО у Вільнюсі країни G-7 у спільній Декларації дали гарантії безпеки Україні. Було висловлено довгострокову підтримку Києва у сфері безпеки та економіки. Крім того, до цієї Декларації приєдналися 6 країн, зокрема Чехія, Данія, Нідерланди, Норвегія, Іспанія та Швеція. Угода про гарантії безпеки України з боку країн G-7 та інших партнерів матиме рамковий характер. З кожною окремою країною Київ підпише окрему двосторонню угоду. У відповідь на заяву G-7 про намір надати гарантії безпеки Україні речник Кремля Пєсков заявив, що такі гарантії “зазіхають на безпеку Росії”.

Москва, мабуть, забуває, що в грудні 1994 року в Будапешті Україна довірила свою безпеку демократичному світу в обмін на гарантії нерозповсюдження ядерної зброї. Київ виконав свої гарантії, тепер черга демократичного світу. Україна, яка зазнала агресії, потребує дієвих гарантій безпеки, оскільки задекларовані в Будапештському меморандумі виявилися фікцією. Найефективнішим форматом безпеки для України є повноправне членство в НАТО. Перед тим, як приєднатися до Альянсу, Україні потрібні спеціальні гарантії за Київською безпековою угодою. Тож у Кремля дуже спотворене уявлення про міжнародну безпеку.

З позиції російського керівництва безпека Російської Федерації – це її право безкарно нападати на Україну. Росія розв’язала широкомасштабну війну з метою знищення України як держави. Після цього заява Кремля про те, що міжнародне співтовариство має подбати про інтереси безпеки Російської Федерації є абсолютно недоречною. Росія в цей момент заслуговує не на безпеку, а на поразку у війні в Україні, на виплату репарацій і відповідальність за скоєні злочини.

Певні гарантії безпеки вона може отримати лише після підписання угоди про свою поразку, і Кремль має це пам’ятати. Київ не вважає гарантії безпеки заміною свого членства в НАТО, і Брюссель та Вашингтон це розуміють. Провідний американський телеканал CNN також розглядає гарантії, обіцяні Україні країнами G-7, як “тимчасовий захід”, покликаний допомогти Україні подолати період до вступу в НАТО, коли вона зможе повною мірою використовувати принцип колективної оборони.

На саміті в Литві також були ситуації, які не сприяли посиленню підтримки України. Досить несподівано міністр оборони Великобританії Бен Воллес згадав про переговори з українськими чиновниками та розкритикував Київ. Зокрема, Воллес послався на заяви президента України, який сказав, що його країні не дали чіткого графіка чи набору умов для вступу до НАТО. «Подобається це чи ні, але люди хочуть бачити якусь повагу. Іноді ви просите країни відмовитися від своїх запасів зброї. Іноді доводиться переконувати чиновників у Конгресі США. Ви знаєте, ми не Amazon”, – сказав Воллес.

Міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен засудила заяви про те, що Київ нібито не вдячний за підтримку, яку отримує від Заходу, і заявила, що допомога його партнерів не є милістю. «Ми на Заході повинні розуміти, що це явно не благодійна акція, тому що Україна воює за нас. Вони борються за нашу свободу та європейську архітектуру безпеки». Вона додала, що Захід залишається відданим Україні, тому що це в його інтересах. «Я б не сказала, що є втома від допомоги, і сподіваюся, що її ніколи не буде».

Глава британського уряду підтвердив, що це було непорозуміння від британського міністра. Зокрема, сам прем’єр-міністр Сунак заперечив слова свого міністра та публічно заявив, що цінує вдячність України, яка регулярно висловлюється у різних форматах. Це підтвердив і міністр закордонних справ України. “Ніхто не має підстав звинувачувати нас у якійсь невдячності”, – сказав Кулеба, зазначивши, що на саміті НАТО у Вільнюсі представники України сиділи поруч із представниками Британії. “Там у залі Олексій Резніков (міністр оборони України) і Бен Воллес узгодили військове рішення щодо зброї. Отже, з Британією в Україні все гаразд, усі рішення приймаються за потреби”, – підсумував очільник української дипломатії.

І як би пройшов саміт у Вільнюсі без заяви секретаря Кремля зі зв’язків з громадськістю в НАТО та ЄС, а також одночасно і прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Він знову почав співати московську пісеньку, нібито «конфлікт в Україні закінчиться, як тільки цього хотітимуть Сполучені Штати Америки, оскільки Україна втратила суверенітет. Мир запанує негайно, якщо цього бажатимуть американці. А чому американці цього не хочуть, це питання, над яким думає весь світ».

Що стосується Орбана, то він ніяк не може збагнути, що війна в Україні може реально закінчитися в один момент лише тоді, коли Кремль вирішить вивести свою армію назад на територію РФ, що відповідає чинному міжнародному праву. Це розуміють всі в НАТО, ЄС і в усьому світі, крім угорського прем’єра. Київ має свій суверенітет з часів своєї першої державності з кінця V-го століття, коли угорці вели ще первісне племінне життя в Західному Сибіру. Тому не Україна втратила державний суверенітет, а Віктор Орбан просто втратив совість, і це очевидно.


13 Червня

Як зменшити розширені пори: 5 активів у косметиці, які допоможуть зробити шкіру гладкою

помічник держсекретаря США про стан української енергетики

Міноборони Канади повідомило про відправку до України бронемашин канадського виробництва

На Київщині викрили великий підпільний алкогольний цех: що відомо

Уряд Великої Британії анонсував понад 280 млн євро допомоги Україні

12 Червня

Мешкав із жінкою та систематично ґвалтував її доньок: як суд покарав ґвалтівника

припинення вогню, яке залишить за Росією окуповані території, буде «нагородою за агресію»

США планують розширити санкції, щоб обмежити продаж чіпів Росії – ЗМІ

Кількість учасників мирного саміту у Швейцарії зменшується – дипломати ЄС

Витрати на ремонт доріг в одному з районів столиці завищили майже на мільйон гривень

Польща «рішуче підтримує» офіційне запрошення Україні вступити в НАТО 

Дві партії з репутацією «друзів Путіна» бойкотували виступ Зеленського в бундестазі

Графіки відключення світла на 12 червня оновили: обмеження у Києві та області

На саміті G7 будуть оприлюднені нові заходи покарання Росії – Білий дім

11 Червня

У Києві поліція викрила наркобізнес з мільйонним запасом психотропів

звільнення Найєма і конференція із відновлення у Берліні

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ