Путін зриває мирні переговори в Туреччині, використовуючи дипломатичні маневри

На тлі жорстоких бойових дій, які тривають на фронті протягом понад тисячу кілометрів, росія та Україна ведуть напружену дипломатичну боротьбу за вплив на президента США Дональда Трампа. Як зазначає Financial Times, обидві сторони намагаються переконати його в тому, хто насправді заважає досягненню миру.
Про це розповідає NewsWeek
Згідно з інформацією, наданою джерелами видання, Володимир Путін свідомо зволікав із відповіддю на американську мирну ініціативу протягом останнього тижня, а також не з’явився на заплановану зустріч із президентом України Володимиром Зеленським у Туреччині, яку сам же й ініціював.
Відмова Путіна вести переговори на запропонованих умовах не викликала потужної реакції, яка б змусила його піти на поступки або змінити хід війни. Президент США Трамп фактично виправдав відсутність Путіна на переговорах, заявивши:
«Нічого не відбудеться, доки ми з Путіним не зустрінемось особисто».
Це стало вигідним для Кремля, який прагне прямого діалогу зі США, в той час як в Україні зростають побоювання, що Трамп може укласти угоду з Путіним, ігноруючи інтереси Києва.
Високопоставлений європейський дипломат, залучений до переговорів, зазначив:
«Путін робить рівно стільки, щоб Трамп повірив, нібито росія щиро зацікавлена в мирі, але водночас робить усе можливе, аби нічого не вийшло».
Схожі побоювання висловлюють і союзники США. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус підкреслив, що Путін намагається завести американського президента в глухий кут.
На вимогу безумовного 30-денного перемир’я з боку європейських та українських лідерів Путін відповів відмовою. Натомість він запропонував провести переговори з Україною 16 травня в Стамбулі. Трамп підтримав цю ідею та закликав Зеленського взяти участь у зустрічі, на що президент України погодився, запросивши Путіна на особисту зустріч.
Однак російський лідер проігнорував цю пропозицію та надіслав маловідомого делегата. Переговори тривали менше двох годин і завершилися без суттєвих досягнень, за винятком домовленості про обмін військовополоненими.
Президент Франції Емманюель Макрон зауважив, що
«останні години довели – росія не зацікавлена в перемир’ї»
, а Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер додав, що Путін повинен заплатити ціну за зрив миру.
Крім того, лідери Великої Британії, Франції, Німеччини, Польщі та України провели спільну телефонну розмову з Трампом, в якій досягли високого рівня координації. Водночас адміністрація Трампа уникає прямої критики москви, висловлюючи розчарування в обох сторонах конфлікту.
Один із українських чиновників охарактеризував ситуацію як партію геополітичного «блекджека», де Зеленський і Путін грають за одним столом, а Трамп виступає дилером:
«У Путіна сильна, але ризикована карта»
.