Агропром Актуально Думка Економіка Новини У світі

Росія досі спокійно експортує зернові культури до Європи – Олександр Левченко

Росія досі спокійно експортує зернові культури до Європи – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Рада Безпеки ООН збиралася на запит РФ з нагоди 9-ї річниці ухвалення резолюції про схвалення угоди “Мінськ-2”. Росія скликала засідання Радбезу ООН, аби звинуватити Україну начебто у зриві Мінських угод. Таким чином, нахабна Москва прагне перекласти на Україну свою відповідальність за повномасштабну агресію і війну. Насправді, Росія порушила угоду “Мінськ-2” одразу після її підписання, адже не припинила бойові дії в районі Дебальцево. Протягом наступних років, які кремлівською пропагандою називаються роками «відданості РФ своїм зобовʼязанням у рамках Мінських угод», контрольовані Росією бойовики на тимчасово окупованих територіях українського Донбасу продовжили здійснювати систематичні атаки та обстріли українських позицій і тилових населених пунктів.

Росія вийшла із механізму перевірки дотримання режиму припинення вогню у 2016-му році. Москва також саботувала рішення, ухвалені під час Паризького саміту у грудні 2019-го. Саме Путін заявив про скасування Мінських угод 22 лютого 2022 року, визнаючи “незалежність” так званих “ДНР” і “ЛНР”. А те, що Російська Федерація несе найбільшу відповідальність за провал Мінського переговорного процесу, на засіданні Ради Безпеки у річницю підписання Мінських домовленостей, заявила представниця Франції при ООН Наталія Бродхарст. Дипломат зазначила, що Росія протягом семи років сприяла зростанню напруження на Донбасі, нагадавши, що до 24 лютого 2022 року, коли російська армія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, існувала можливість мирного врегулювання.

А в цей час поблизу прикордонного переходу Дорогуськ в Польщі на кордоні з Україною польські учасники блокади зупинили три українські вантажівки та висипали з них зерно на дорогу. Українці обурені вчинком учасників блокади з українським зерном, ця акція може коштувати великих репутаційних збитків Варшаві. Зерно для українців – не просто товар. В країні, яка пережила Голодомор, до хліба і збіжжя особливо шанобливе ставлення. Вирощування врожаю в Україні в умовах постійних російських атак – важка і небезпечна справа. У кожному центнері зерна – не лише праця, а й самопожертва українських фермерів.

Росія атакує українські порти, аби завадити морському експорту збіжжя. При цьому Україна щиро сподівається, що окрема група громадян Польщі не вирішила таким чином приєднатися до російської зернової блокади. Псування чужого майна учасниками блокади є незаконним. Київ очікує на швидку реакцію правоохоронних органів Польщі, а також на публічне засудження цього ганебного вчинку польським суспільством. Польським фермерам треба нагадати як їх вироби зустрічали в західній Європі, коли Польща тільки но вступила до ЄС. Тоді польський уряд пояснював європейцям, що з часом вони зрозуміють всю додану вартість приєднання польського сільського господарства до загально європейського ринку товарів та послуг. Проте польські фермери заблокували п’ять пунктів пропуску на кордоні з Україною, в чергах стоїть близько 1250 вантажівок. За цими діями стоїть Рафал Маклер, голова люблінського осередку ультраправої та антиукраїнської партії “Конфедерація”, яка виступає за вихід Польщі з Євросоюзу.

Він неодноразово звинувачував українців у нібито невдячності полякам, а власний уряд у більшій підтримці українських громадян замість польських. Нагадаємо, що Євросоюз охопили страйки фермерів начебто проти завищених вимог до якості продукції. Попри масовий характер таких страйків у ЄС, чи не найбільше уваги привертає до себе ситуація в Польщі. Після нетривалого затишшя польські фермери знову взялися блокувати кордон з Україною. Вони заявляють, що начебто вдаються до таких заходів через політику Євросоюзу і польського уряду щодо української агарної продукції. Мова йде про те, що на польських аграріїв діють вимоги ЄС, а на Україну ще ні. Українське зерно є дешевшим за собівартістю, ніж те, яке вирощене аграріями Євросоюзу. Однак є чимало нюансів. Говорячи про ввезення агропродукції, вирощеної поза межами ЄС, польські фермери говорять тільки про українську.

Однак на ринку ще є Росія, яка досі спокійно експортує зернові культури до Європи, оскільки аграрна сфера країни-терориста досі не підпадає під санкції Євросоюзу. Після початку повномасштабної війни Росія не тільки залишилася на світовому аграрному ринку, але й зміцнила свої позиції. Український експорт спершу був неможливий через блокаду морських та річкових портів, потім він хоч і відбувався, але в значно менших об’ємах. Натомість чимало українського зерна викрали росіяни на тимчасово окупованих територіях. Росія зараз є лідером з експорту зерна у світі – до 24% усіх обсягів продає саме РФ, яка тепер хизується збільшенням урожаїв через викрадення українських запасів та експлуатацію тимчасово окупованих територій України. Обсяг експорту зернових культур у росіян більший, ніж у всього ЄС разом узятого. Країни ЄС купують російську продукцію, зокрема і Польща. Тобто російське зерно, яке також не вирощується за вимогами ЄС і потрапляє на європейський ринок не викликає жодних питань у польських аграріїв. Усім зрозуміло, що це відбувається не просто так. Відчувається «рука Москви» у діях невеликої кількості фермерів, яких організували проросійські політики Польщі.


27 Квітня

Остін оголосив про виділення США 6 мільярдів доларів безпекової допомоги Україні

Іспанія надасть Україні ракети для Patriot та готує до відправки танки Leopard – Міноборони

26 Квітня

У Польщі і Румунії проросійські сили готують антиукраїнські провокації: що відомо

У Києві висадять спеціальні рослини та траву, яку не потрібно буде косити

Законодавство України не має інструментів для примусового повернення чоловіків з-за кордону – Фріс

з якою метою і як це може вплинути на війну Росії проти України

Міноборони Естонії заявляє про передачу Україні двох патрульних катерів

Міністра Сольського звільнили з-під варти – Мінагропрод

Майже 30 ударів ножем: на Київщині чоловік напав на знайомого

21-е засідання «Рамштайну» відбудеться 26 квітня

ВАКС вирішив взяти Сольського під варту з можливістю внесення застави

9 помилок у щоденному догляді, які прискорюють старіння шкіри

Викрили міжнародний канал контрабанди наркотиків до України під виглядом дитячих іграшок

Компанія, пов’язана з сім’єю президента Узбекистану, заробила мільйони доларів на контрактах з урядом (розслідування)

тисячі українців незаконно утримуються Росією на окупованих територіях

25 Квітня

У Києві не демонтуватимуть колишню Арку дружби народів: у чому причина

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ