Думка Київ Країна Події Публікації Суспільство У фокусі

Ігор Мірошниченко про тотальну забудову Києва: “Сьогодні забудовник, отримавши законні дозвільні документи, потім може їх порушувати і жоден орган по суті не може перевірити – це повний абсурд”

Ігор Мірошниченко про тотальну забудову Києва: “Сьогодні забудовник, отримавши законні дозвільні документи, потім може їх порушувати і жоден орган по суті не може перевірити – це повний абсурд”

У столиці після певного новорічно-різдвяного затишшя знову на низці об`єктів активізувалося будівництво. Ожили також і проблемні точки на столичній мапі, які свідчать про те, що будівельний бум останніх років продовжується марафонськими темпами. А окремих забудовників, схоже, не зупиняють ризики воєнних дій через можливе вторгнення Путіна в Україну, а також інші бар`єри – протести громади, дозвільна документація,  нормативні акти тощо. Серед останніх резонансних подій – забудова території поблизу парку “Феофанія” (Голосіївський район Києва).

Ситуацію довкола знищеної чергових зелених зон та основні причини свавілля деяких будкомпаній в інтерв’ю NW прокоментував Ігор Мірошниченко, народний депутат Верховної Ради VII скликання (2012—2014 рр.) від ВО “Свобода”, депутат Київради у 2015—2020 рр., громадський діяч (у 2018 р. створив ГО “Дарницькі ініціативи Мірошниченка”(ДіМ). 

– Чи правда, що у Києві землю заповідника “Феофанія” Академії наук вже продали забудовнику?

– Безперечно, це на 100% правда, там, де землі, які перебувають в користуванні НАН, домовились із забудовником, який на сьогодні розробив детальний план території всупереч Генеральному плану, протягнув його через Київську міську раду. І на сьогодні отримав дозвільні документи. Наміри забудовника – всупереч цільовому призначенню земельної ділянки (саме під який виділялося у постійне користування цьому Інституту, що підпорядковується НАН) забудувати житловим комплексом.

Я неодноразово разом з активістами, місцевими мешканцями виходили на місце, на об`єкт. Вони (забудовник, маю на увазі) там просто, прикриваючись цими документами й представниками наукового закладу, просто ним, як циган сонцем крутять, і кажуть “ми там будем будувати”. Тобто, горіховий сад, унікальний реліктовий, буде вирубаний.

– Наскільки це все законно?

– Поясню, як це працює. Є Генеральний план міста Києва. Це – головний будівельний документ, свого року будівельна конституція. Детальні плани територій – це документи, які ухвалює Київрада, вони мають уточнювати Генплан, а не підмінювати його. Нажаль, у нас нового Генплану немає вже два роки. А той, що діяв, по суті, вже неактуальний. А замість того, щоб ухвалити новий Генеральний план Київська міська рада пішла шляхом ухвалення детальних планів територій (ДПТ), які не уточнюють старий Генплан, а його підмінюють.

– Так у чому саме полягає проблєма?

– Проблєма полягає у тому, що ДПТ не враховують загальну ситуацію та потреби інфраструктури, закладів соціальної сфери і так далі. Тому, наприклад, в ДПТ на місці горіхового саду (зеленої зони, адже частково це природньо-заповідний фонд) депутати Київради ДПТ запланували житлове будівництво, це означає, що коли побудують житловий комплекс, то загальні будівельні норми, які вимагають наявність певної площі зелених насаджень для комфортного проживання людей, густоти (щільності населення, яка передбачає, що з відхиленнями не повинно бути більше 650 людей на гектар і т.д.), вони не будуть виконані.

Таким чином один злочин депутатів Київради тягне за собою порушення всіх інших законів і норм, що впливає на ситуацію з інфраструктурою у місті, з комфортом проживання людей, з відсутністю закладів соціальної інфраструктури (дитячі садочки, школи, лікарні), з навантаженням на комунікації. Оскільки там не передбачено цих комунікацій (каналізація, електрика, водопостачання, водовідведення й т.п.).

Говорячи про транспортну мережу, у нас затори тому й відбуваються. У нас багато корків, навіть у спальних районах, тому що значну частину житлових комплексів побудували в зонах, в яких не було передбачено житла. Тобто це або промислові зони, або зелені зони, або зони, які мають різні санітарні обмеження, в яких небезпечно іноді навіть будувати ЖК. Але депутати, що ухвалюють ДПТ, зазвичай з фінансових заангажованих міркувань у цьому не розбираються.

– Невже нема жодних інших регуляторних механізмів, щоб тримати у рамках забудовників?

– Є лист Мінрегіонбуду, який чітко говорить та підтверджує, що детальний план територій не може підмінювати Генплан, а має тільки його уточнювати. Проте дуже часто цей лист Мінрегіонбуду нажаль не є керівництвом до дії на сесіях Київської міської ради. І навіть заперечення юридичного Управління, представники якого завжди присутні при затвердженні ДПТ, депутатів не зупиняє.

– А яка роль Академії наук у цій “схемі”?

– НАН у цій “схемі” просто заробляє собі “квадратні метри”. Вони – користувачі земельної ділянки – не мають на це повного юридичного законного права, але передають забудовникам під інвестиційний договір земділянки, передані їм у користування (наприклад, на наукові заклади, науково-дослідницьку роботу). Ці замділянки вони передають під забудову ЖК. Документи, всі інвестиції у цей ЖК, звичайно, це справа забудовника. Але Академія наук офіційно, згідно з договором, отримує якийсь відсоток від забудованої площі. Дуже часто є й неофіційна частина, яку ніде не прописують. Щоб чиновники НАН, які погоджують ці договори, передали забудовнику у користування та отримали за це хабар. Однак довести це надзвичайно складно. Треба хапати за руку.

– У чому ж тоді головна проблєма? Правоохоронці не допрацьовують чи це питання більш – у сфері компетенції Кабміну, президента, парламента?..

– Знаю, що забудовники, які зараз заходять на горіховий сад, – компанія KSM Group, яка вже кілька років поспіль там поруч забудовує будинками середньої поверхової висоти. Масив, який призначений згідно з Генпланом, під садибну забудову. Останній конфлікт був, пов`язаний за участі цієї ж компанії, – знищення гуртожитку. У ньому були зареєстровані люди, проживали там, але він муляв очі цим забудовникам. Вони замість гуртожитку хочуть побудувати багатоповерхівку.

Вони найняли спортсменів, які кошмарили цих людей, що там жили. Погрожували їм. Навіть був факт підпалу цього гуртожитку. Коли не вдалося виселити людей таким чином, вони нещодавно серед білого дня просто заїхали і почали ламати гуртожиток з тієї частини, де там у той час нікого не було. Люди були на роботі, а коли повертались додому, а у них гуртожиток вже знищений.

Це чистий «бєзпрєдел», але нажаль таке свавілля толерують, напевно, в першу чергу контролюючі та дозвільні органи, які видають документи. Наприклад, містобудівні умови на проєктування та дозволи на будівництво. Щоб ви розуміли, головна проблєма у цьому всьому свавіллі є те, що в Україні з моменту оголошення президентом Зеленським ліквідації ДАБІ (це сталося в березні 2020 р., тобто, два роки тому) у нас відсутній державний контроль і нагляд за будівництвом об`єктів класу наслідків СС3.

Тобто зі значними наслідками. Відповідно будь-які висотки, які сьогодні будуються в Україні, можуть зводитися з порушенням державних будівельних норм, без виданих дозволів тощо. Але держава не має можливості контролювати й перевіряти відповідність дозвільним документам та законодавству. Адже ліквідували ДАБІ, створили Державну інспекцію архітектури та містобудування, але функції ДАБІ не повернули ДІАМу. Відтак сьогодні забудовник, отримавши законні дозвільні документи, потім може їх порушувати, і жоден орган по суті не може його перевірити. Це є повний абсурд. 

ДОВІДКОВО. Горіховий гай – унікальна плантація, яку 1994 року внесли до переліку об’єктів Природоохоронного фонду України.

Розробник ДПТ у районі вулиць Академіка Заболотного, Академіка Лебедєва та Метрологічної, до межі якої входить ця ділянка, раніше запевняв – горіхова плантація не має жодної цінності та потреби у ній зовсім немає.

Через обурення громадськості в остаточному варіанті ДПТ залишили близько 2 гектари саду з особливо рідкісними екземплярами, але судячи по останніми даними, вони не збереглись.

Дмитро Дубенський, спеціально для NW


27 Квітня

«Українець свідомого вибору». Що зробило Казимира Малевича творцем сучасного мистецтва?

Уряд збільшив суму мікрогрантів для Харкова – Шмигаль

Остін оголосив про виділення США 6 мільярдів доларів безпекової допомоги Україні

Іспанія надасть Україні ракети для Patriot та готує до відправки танки Leopard – Міноборони

26 Квітня

У Польщі і Румунії проросійські сили готують антиукраїнські провокації: що відомо

У Києві висадять спеціальні рослини та траву, яку не потрібно буде косити

Законодавство України не має інструментів для примусового повернення чоловіків з-за кордону – Фріс

з якою метою і як це може вплинути на війну Росії проти України

Міноборони Естонії заявляє про передачу Україні двох патрульних катерів

Міністра Сольського звільнили з-під варти – Мінагропрод

Майже 30 ударів ножем: на Київщині чоловік напав на знайомого

21-е засідання «Рамштайну» відбудеться 26 квітня

ВАКС вирішив взяти Сольського під варту з можливістю внесення застави

9 помилок у щоденному догляді, які прискорюють старіння шкіри

Викрили міжнародний канал контрабанди наркотиків до України під виглядом дитячих іграшок

Компанія, пов’язана з сім’єю президента Узбекистану, заробила мільйони доларів на контрактах з урядом (розслідування)

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ